Establishing an own brand locally and bring it to an international / global brand
Ulusal düzlemde kurduğunuz markanızı uluslararası/global marka haline getirmek
  1. Tez No: 555798
  2. Yazar: DİLARA KARAYAZI ÖKSÜM
  3. Danışmanlar: DR. İSMET BURÇAK VATANSEVER DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde bilgi teknolojisindeki hızlı gelişmeler ve yeni ekonomik düzen nedeniyle her alandaki değişiklikler sonucunda küresel pazarlarının ve dış ticaretin gelişmesi, tüketici taleplerinin doğrultusunda ürün çeşitliliğinin artmasını sağlamaktadır. İşletmelerin reka-bet ortamında, yalnızca ülke içinde ulusal düzlemde sınırlı kalmayıp uluslararasında da rakiplerine karşı ayakta durması için en önemli yollarından biri kendi markalarını oluş-turmalarıdır. İşletmeler marka kimliği, markanın konumlandırılması ve markanın pazar-lama iletişimi faaliyetleri gibi marka oluşturma süreci ile ürünlerinde farklılık oluşturarak tüketicilerin bağlılığını sağlayabilmektedirler. Bu bağlamdan yola çıkılarak araştırmanın amacı, ulusal düzlemde kurulan markanın uluslararası global marka haline getirilme süre-cinin incelenmesidir. Araştırmanın yöntemi, nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi tekniği olup, araştırmanın amacı kapsamında ele alınan ulusal düzlemde yer alan işletmenin uluslararası global marka haline gelme sürecinin yansımaları incelenerek değerlendirilmiştir. Fabricca Design markasının yerel bir seviyeden küresel bir düzeye taşınması literatür kapsamında incelenmiş ve araştırma sonucunda literatürde uygulanan yöntemlerin büyüme sürecinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, due to the rapid developments on information technology and new econo-mic order, the development of global markets and foreign trade as a result of the chan-ges in every field, increase the product variety in line with consumer demands. One of the most important ways for enterprises to stand against their rivals in the national envi-ronment to not only in the national level, but also in the international arena is that they form their own brands. Businesses; brand identity, brand positioning and brand marke-ting communication activities, brand creation process by creating a difference in their products, consumers can provide loyalty. In this context, the aim of the study is to examine the process of making brand into a global brand. The method of the study is a document review technique which is one of the qualitative research methods. Moving the Fabricca Design brand from a local level to a global level has been examined within the scope of the literature, and as a result of the research, it has been observed that the methods app-lied in the literature are effective in the growth process of the brand.