Başkanlık sistemi ve Türkiye'de uygulanan başkanlık sistemindeki sorunlar
Presidential system and problems in the implementation of the presidential system in Turkey
- Tez No: 555799
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KAYA ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Türkiye uzun yıllar boyunca parlamenter hükümet sistemi ile yönetilmiştir. Ülkemizde uygulanan bu parlamenter sistem siyasi istikrarın yakalanması konusunda sürekli tartışma konusu olmuştur. Parlamenter sistemin yarattığı sorunlar hükümet sisteminin sürekli eleştirilmesine sebep olmuştur. Akabinde sistemin değiştirilmesi gerekliliği tartışılmaya başlanmıştır. 1982 anayasasında 2017 yılında yapılan değişik ile Türkiye'nin hükümet sistemi, Başkanlık sistemi halini almıştır. Başkanlık sisteminin ülkemiz açısından yararlı olacağı fikri vardır. ABD Başkanlık sisteminin oldukça güçlü ve etkili olduğu gösterilerek siyasi sorunlara ve istikrarsızlığa yol açmayacak şeklinde olduğu savunularak sistem değiştirilmiştir. Fakat Başkanlık sistemi uygulamasında ABD tipi örnek alınsa da her ülkenin siyasi, toplumsal ve kültürel farklılıkları göz önüne alınarak bazı değişiklikler yapılarak Başkanlık sistemi ülkelerin sistemlerine dönüştürülmüştür. Bu yolda da Başkanlık sisteminin Türkiye açısından olan uygulamasında ise Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi olarak kendisini göstermiştir. Bu tez çalışması asıl konu olarak kuvvetler ayrılığı prensibinde oluşan hükümet sistemlerini ele almaktadır. Özellikle Başkanlık sisteminin en iyi şekilde uygulandığı ülke olan ABD tipi Başkanlık sistemi ve bununla beraber gelen Başkanlık sistemindeki devlet organları incelenecektir. Ülkemizde uygulamaya konan Cumhurbaşkanlığı(Başkanlık) hükümet sistemi ile ABD Başkanlık sistemi yer yer karşılaştırılarak değerlendirilmeler yapılmasının Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde daha işlevsel bir hal alması yolunda oldukça önem arz edebilecektir. Bu tezde Başkanlık sisteminin uygulama halini almış olan Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde sorun olabilecek durumlar detaylıca incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey has been ruled by a parliamentary government system for many years. This parliamentary system used in our country has always led to continuing discussions about catching up with the political power. The problems created by the parliamentary system caused continuous criticism of the government system.Therefore, debates were started. The amendments in the constitution of 1982 adopted in the year 2017 made the presidential system the governmental system of Turkey. The presidential system may prove useful for Turkey. The present system was changed indicating that the US presidential system is relatively strong and effective and lead to no problems and instabilities. However, although the US type was taken as example, considering the the political, social and cultural differences, some adjustments were made in the implementation of the presidential system. Following this path, the Turkish presidential government system was introduced in Turkey. The main object of this thesis-work is dealing with the government systems created within the seperation of powers. The US presidential system, the best application of the presidential system and its government bodies it had created will be examined within the framework of this thesis. The Turkish presidential system being implemented in Turkey and the US presidential system will be compared and this will may prove to be important for the better functionality of the presidential system. The thesis attempts to examine the problematic issued if the presidential system.