Dış ticarette karşılaşılan finansal risklere karşı alınacak önlemler; Otomotiv yan sanayi işletmesi uygulaması
Measures to be taken against the financial risks encountered in foreign trade: An application of automotive subsidiary industry
- Tez No: 555818
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SULHİ ESKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ülkelerin birbirleriyle yaptığı mal ve hizmet alış verişi olan dış ticaret ihracat ve ithalat olarak iki bölüme ayrılır. İhracat sürdürülebilir bir ekonomi için büyüme ve kalkınmada önemli bir rol oynar. Özellikle ülke dışından kaynak girişini ifade eden ihracat milli gelirin artışına katkı sağlar. Yoğun rekabeti de beraberinde getiren ihracat işlemsel açıdan detaylı ve karmaşık bir yapıya sahip olmanın yanında çeşitli risklere de maruzdur. Temel olarak alıcı, kur, ülke ve taşıma riskine karşı işletmelerin farklı olumsuzluklarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu risklerin önlenebilmesi veya yönetilmesi ihracatta artışı beraberinde getirecektir. Çalışmanın amacı; Dış ticarette karşılaşılan risklerin bu sektördeki işletmelere olan etkisini değerlendirerek çözüm yöntemleri geliştirmektir. Çalışmada literatür taraması ve görüşme tekniği kullanılmıştır. Dış ticarette karşılaşılan risklerin işletmelere olan etkilerine ait veriler ihracat yapan otomotiv yan sanayi işletmeleri çalışanlarından mülakat tekniği ile elde edilmiştir. Çalışmanın sonucunda; işletmelerin dış ticaret risklerinden etkilendikleri, karşı riski seven, riskten kaçınmaya çalışan ve risk karşısında kayıtsız yaklaşım sergileyerek, finansal risklere karşı peşin ve akreditif karşılığı satış yapmayı, daha çok Eximbank kredisi kullanmayı tercih ettikleri, alıcı ve kur riskine karşı etkili önlem almakta yetersiz oldukları kısmen dahi olsa alıcı riskine karşı kısmen faktoring ve leasing yöntemlerini kullandıkları, forfaiting yöntemiyle hiç ilgilenmedikleri, kur riskini azaltacak forward, future, opsiyon ve swap işlemlerini çoğunlukla düşünmedikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Foreign trade that means trade of goods and services between countries is divided into two sub-groups as exports and imports. Exports play an important role in sustainable economic growth and development. In particular, representing entry of funds from foreign countries, exports contribute to the increase of national income. Bringing about intensive competition, export operations have a detailed and complex structure and they are subject to various risks. In general, businesses are exposed to various adverse situations in connection with risks related with buyer, exchange rate, country and transportation. Preventing or managing these risks will lead to an increase in export volume. Objective of the present study is to generate solution methods by evaluating the impacts of foreign trade risks on businesses in this sector. Literature review and interview technique method have been used in the study. Data on impacts of foreign trade risks on businesses have been obtained through the method of interview with employees of automotive sub-industry enterprises that deal with exports. As a result of the present study, it has been determined that businesses are affected by foreign trade risks; they prefer to sell against advance payment and letter of credit by adopting an approach favouring counter-risk, trying to avoid risk and ignoring risk; they mostly prefer obtaining Eximbank loan; they are inadequate about taking measures against buyer and exchange rate risks; they partially use factoring and leasing methods against buyer risks; they are not interested in forfaiting risk and they mostly do not consider forward, future, options and swap operations that would reduce exchange rate risk.