İş sözleşmesi ile çalışan çocukların hukuki durumu
Legal status of the children who work with labour contract
  1. Tez No: 555817
  2. Yazar: İSTEMİ CEYSU DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Çalışan çocuklarla ilgili yapılan ayrım uyarınca çocuk işçiliği (child labour), çocuğun bedensel, ruhsal ve sosyal gelişimi açısından tehlikeli işlerde çalışmasıdır. Çocuğun gelişimine katkı sağlayan ya da kendisi için tehlikeli olmayan işlerde çalışmasına ise çocuk çalışması (child work) adı verilmektedir. Çocuk işçiliğinin bütünüyle ortadan kaldırılması gereklidir. Çocuk işçiliğinin en önemli nedeni yoksulluktur. Çocuğun çalışmasına ilişkin katı bir yasaklama yaklaşımı, çocukları çok daha kötü şartlarda kayıt dışı olarak çalışmaya itmektedir. Yapılması gereken, yasaklamanın zararlı ve tehlikeli işler bakımından söz konusu olması, bunun dışında kalan işlerde, çalışma şartlarının çocuk için uygun olacak şekilde düzenlenmesidir. Hukukumuzda çalışan çocukların tümünü kapsamına alan bir kanun yoktur. Bu durum çocukların farklı düzeylerde korunmasına neden olmaktadır. Çocuk işçiliğiyle mücadelede, çalışan tüm çocukları kapsamına alan bir düzenleme yapılması önemlidir. Türkiye'de çalışan çocuklarla ilgili düzenlemeler, büyük oranda uluslararası standartlarla uyumludur. Uyumsuz olduğu noktalarda, Any md. 90/son uyarınca kanun hükümlerinin yerine doğrudan uygulanabilme imkanı olan uluslararası sözleşme hükümlerinin uygulanması gerekmektedir. Çocuğun ekonomik sömürüye karşı korunabilmesi için, asgari çalışma yaşına aykırı şekilde yapılmış bir iş sözleşmesinin geçersizliği, işçi durumu bilse dahi ileriye etkili olarak sonuç doğurmalıdır.
Özet (Çeviri)
In accordance with the distinction of working children, child labour is that child works in dangerous jobs in terms of physical, mental and social development. Child work, however, is called the work that contributes to the development of the child or that is not dangerous for her / him. Child labour must be completely eliminated. Poverty is the most important cause of child labour. A strict prohibition approach to the child's work causes children to work off the record in worse conditions. Therefore, harmful and dangerous works must be prohibited for children. Except harmful and dangerous works, the appropriate working conditions should be regulated for children. There is no law encompassing all children working in our national law. This causes children to be protected at different levels. In combating child labour, it is important to make a code covering all working children. Sources of Turkish Law concerning working children in Turkey is largely consistent with international standards. If there is a contradiction between the provisions of the code and the provisions of the international treaties, the provisions of the international treaties which can be directly applied should be applied. In order to be protected against economic exploitation, employment contract that is contrary to the minimum age of employment should null and void after the moment that asserts invalidity. If the worker knows this situation does not change this result.