Subklinik hipertiroidinin kemik yıkımı ve yapımı üzerine etkisi
Effect of subclinical hyperthyroidism on bone formation and resorption
  1. Tez No: 555872
  2. Yazar: AYŞE ELVERDİ ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Subklinik hipertiroidizm; TSH düzeyinin düşük fakat dolaşan serbest tiroid hormon düzeylerinin normal olduğu bir durum olarak tanımlanır. İskelet sistemi ve kardiyovasküler sistem subklinik hipertiroididen en çok etkilenen sistemlerdir. Aşikar Hipertiroidinin, kemik döngüsünü hızlandırdığı bilinmektedir. Subklinik hipertiroidinin semptom ve bulguları klinik hipertiroidideki kadar belirgin olmadığından, genel sağlık ve hayat kalitesi üzerindeki etkileri tam olarak bilinmemektedir Kemik döngüsünün biyokimyasal belirleyicileri; Osteoporoz patogenezinin değerlendirilmesinde, hızlı kemik kaybı olan ve osteoporotik kırık riski taşıyan hastaların saptanmasında, bireysel olarak erken hastalık tanısı koymak, tedaviye yanıtları değerlendirmek ve ilaçların etkinliğini izlemek için kullanılır. Serumda kemik yapımının belirleyicileri olarak; Total alkalen fosfataz, Kemiğe spesifik alkalen fosfataz, Osteokalsin, Tip I kollajen propeptitler kullanılırken, Serumda kemik yıkımının belirleyicleri olarak ise Tartarata rezistan asit fosfataz (TRAP),Serbest piridinolin ve deoksipiridinolin, Tip I kollajenin N ve C telopeptit yıkım ürünleri ( NTX-I, CTX-I ) , sklerostin kullanılır. Yine idrarda Tip I kollajenin N ve C telopeptit yıkım ürünleri ( NTX-I, CTX-I )'de kemik yıkımının belirleyicileri olarak kullanılabilir. Sklerostın; insanlarda SOST geni tarafından kodlanan bir proteindir.Osteosit tarafından üretilir ve kemik oluşumu üzerinde anti-anabolik etkilere sahiptir. Tip I kollajen kemik organik matriksin yaklaşık %90'ını oluşturur. Kollajen sentezinde fibrillerin oluşmadığı dönemde prokollajen peptidlerin C ve N terminalleri, yeni oluşmakta olan molekülden ayrılıp dolaşıma geçerler. Bu peptidler karboksiterminal(PICP) ve aminoterminal(PINP) olarak bilinir ve yeni kollajen sentezinin bir göstergesi olarak kabul edilir. Son zamanlarda kemik formasyonunun takibinde PICP, kemik ALP ve total ALP ile osteokalsin ölçümleri önerilmektedir.Osteoprotegrinlerde kemik yapımında rol oynamaktadır. Reseptör aktivatör nükleer kappa B ligand ,preosteoklastların üzerindeki reseptörü ; reseptör aktivatör nükleer kappa B'e bağlanarak, onların osteoklastlara dönüşmesini uyarır ve böylece kemik rezorpsiyonu oluşur. Osteoprotegerin ise reseptör aktivatör nükleer kappa B ligand için yalancı reseptör görevi görür ve kemik rezorpsiyonunu inhibe eder. DKK-1(Dickkopf ile ilgili protein 1); insanlarda DKK1 geni tarafından kodlanan bir proteindir.Dickkopf proteini, WNT sinyal yolağının antagonistik bir inhibitörüdür.Periferik kandaki DKK1 düzeylerinde yükselme, osteolitik kemik lezyonlarının varlığıyla ilişkilidir. Son yıllarda, subklinik hipertiroidizminde, kemik üzerine olumsuz etkileri riskinden bahsedilmektedir. Hastalığın tedavi edilmesi veya edilmemesi henüz açık değildir. Biz bu çalışmada, subklinik hipertroidinin kemik yıkımı ve yapımı üzerine etkisinin değerlendirilmesini amaçladık. Subklinik hipertroidi hastalarında kemikde yapım/yıkım belirteçleri olarak serumda Sclerostin, DKK1, osteoprotegerin, Tip-1 prokollagen, C-telopeptid ve idrarda N-telopeptid bakılması planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Subclinical hyperthyroidism is defined as a condition in which TSH levels are low but circulating thyroid hormone levels are normal. The skeleton and the cardiovascular system are the major target tissues adversely affected by subclinical hyperthyroidism. It is known that clinical hyperthyroidism accelerates bone turnover. Since the symptoms and findings of subclinical hyperthyroidism are not as pronounced as those in clinical hyperthyroidism, its effects on general health and quality of life are not fully known. Biochemical markers of bone turnover are used in assessing the pathogenesis of osteoporosis, in detecting patients with rapid bone loss and with a risk of osteoporotic fracture, in making early diagnosis of the disease, in evaluating the responses to treatment and in monitoring the efficacy of drugs. While total alkaline phosphatase, bone-specific alkaline phosphatase, osteocalcin and type I collagen propeptides are used as serum markers of bone formation, tartrate-resistant acid phosphatase (TRAP), free pyridinoline and deoxypyridinoline, N- and C-terminal telopeptides of collagen type I (CTX-I and NTX-I) and sclerostin are used as serum markers of bone resorption. In addition, urinary N-terminal (NTX) and C-terminal (CTX) collagen type I telopeptides can be used as determinants of bone resorption. Sclerostin is a protein encoded by the SOST gene in humans. It is produced by osteocytes and has anti-anabolic effects on bone formation. Type I collagen forms approximately 90% of the bone organic matrix. In the collagen synthesis, when the fibrils are not formed, the C-terminal and N-terminal propeptides of procollagen are separated from the newly formed molecule and pass through the circulation. These are known as the carboxyterminal (PICP) and the amino-terminal (PINP) propeptides and are considered a marker of new collagen synthesis. Recently, bone formation has been followed by measurements of PICP, bone ALP, total ALP and osteocalcin. Osteoprotegerin also plays a role in bone formation. Receptor activator of nuclear factor-kappa B ligand binds to its membrane-bound receptor on pre-osteoclasts, and thereby stimulates them to transform into osteoclasts. This results in bone resorption. Osteoprotegerin acts as a pseudo-receptor for receptor activator of nuclear factor-kappa B ligand and inhibits bone resorption. Dickkopf-related protein 1 (DKK1) is a protein encoded by the DKK1 gene in humans. Dickkopf-1 is an inhibitor of the Wnt signaling pathway. Elevated DKK1 levels are associated with the presence of osteolytic bone lesions. In recent years, the risk of adverse effects on bone has been mentioned in subclinical hyperthyroidism. It is not yet clear whether the disease should be treated. In this study, we aimed to evaluate the effect of subclinical hyperthyroidism on bone formation and resorption. Serum sclerostin, DKK1, osteoprotegerin, type-1 procollagen, C-telopeptide levels and urinary N-telopeptide levels were planned to be used as markers of bone formation/resorption in patients with subclinical hyperthyroidism