Caregiving helplessness, emotion regulation strategies, mental health and adult attachment classifications of mothers of toddlers
Annelerin çocuk bakımında umutsuzluk, duygu regülasyon stratejileri, ruh sağlığı ve yetişkin bağlanma kategorilerinin incelenmesi
- Tez No: 555875
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE MELTEM BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışmasının ilk olarak amacı annelerin çocuk bakımında umutsuzluk, duygu regülasyon stratejileri (bilişsel yeniden değerlendirme, baskılama) ve ruh sağlığı değişkenleri (depresyon, anksiyete semptomları) arasında bağlantıyı incelemektir. Bu çalışmanın ilk kısmı, 12-36 aralığında çocuk sahibi olan 516 anneden (Ortalama yaş=32.11, SS=4.84) oluşmaktadır. Katılımcılar tarafından birtakım öz bildirim ölçekleri doldurulmuştur Çocuk bakımında umutsuzluk, duygu regülasyon stratejileri ve ruh sağlığı değişkenleri arasındaki bağlantıyı saptamak amacıyla yol analizi yürütülmüştür. Araştırma sonuçları, depresyon ve anksiyete semptomlarının; çocuk bakımında umutsuzluğu olumlu olarak yordadığını göstermiştir. Anskiyete semptomlarının bilişsel yeniden değerlendirme duygu regulasyon stratejisi ve çocuk bakımında umutsuzluk ilişkisi arasında aracı bir rolü olduğu bulunmuştur. Ek olarak, araştırmada yetişkin bağlanma kategorilerinin (güvenli, saplantılı, kaçıngan, yönelim sorunlu) çocuk bakımında umutsuzluk, duygu regülasyon stratejleri ve ruh sağlığı değişkenleri bakımından nasıl farklılaştıklarına bakılması da hedeflenmiştir. 12-38 ay arası çocuk sahibi 50 annenin (Ortalama yaş=30.84, SS=5.18) yetişkin bağlanma kategorileri Yetişkin Bağlanma Görüşmesi'nin Türkçe Protokolü aracılığı ile değerlendirilmiştir. Bağlanma kategorilerinin nasıl farklılaştığına bakmak amacıyla bağımsız grup t test analizleri yapılmıştır. Annelerin sahip olduğu yetişkin bağlanma kategorilerinin çocuk bakımında umutsuzluk ve ruh sağlığı değişkenleri bakımından farklılaştığı bulunmuştur. Bu çalışmanın çocuk bakımında umutsuzluk ve yetişkin bağlanma literatürüne katkıda bulunması beklenmektedir. Çalışmanın Türk popülasyonundaki annelere önleyici müdahale programları geliştirmek için önemli bir rol oynaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The present study firstly aimed to investigate the associations between caregiving helplessness, emotion regulation strategies (expressive suppression, cognitive reappraisal), and mental health (anxiety, depression symptoms) of mothers. The participants of the first study were 552 mothers (M=32.11, SD=4.84) of toddlers (AgeRange=12-46 months). A pack of self-report questionnaires were fulfilled by participants. Path analysis was run in order to show the associations between caregiving helplessness, emotion regulation strategies, depression and anxiety symptoms. Results showed that maternal anxiety and depression symptoms positively predicted caregiving helplessness.The findings also indicated to emotion regulation strategies of mothers can contribute maternal anxiety which may reflect on caregiving helplessness. Based on findings, it can be also suggested that suppression as an emotion regulation strategy mediated the relationship between mothers' socioeconomic status and education level and caregiving helplessness. The current research study also aimed to explore how adult attachment classifications of mothers differed in terms of caregiving helplessness, emotion regulation strategies and maternal mental health. A sample of 50 mothers (M=30.84, SD=5.18) of toddlers (AgeRange=12-38 months) was interviewed by using the Turkish translation of the AAI in order to assess secure, preoccupied, dismissive and unresolved attachment classification. A seris of independent sample t-tests conducted to investigate the differences between adult attachment classifications in those constructs. Findings revealed that significant differences were found among adult attachment classifications in caregiving helplessness and mental health. The current study can make contribution to caregiving helplessness and adult attachment literature and can be critical to intervention programs among Turkish mother of toddlers.