Aile işletmelerinde nepotizmin işgören performansı üzerindeki etkisi: Trakya bölgesinde bir araştırma
The effect of nepothism on working performance in family businesses: A research in the Trakya region
- Tez No: 565135
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANDİDE ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı aile işletmelerinde önemli konulardan biri olan nepotizmin çalışanların performansı üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini Trakya Bölgesi'nde Yapı Market sektöründe faaliyet gösteren aile işletmeleri oluşturmaktadır. Araştırmada kolayda örneklem yöntemi kapsamında Yapı Market sektöründe faaliyet gösteren aile işletmelerinde çalışan personele ulaşılmıştır. Araştırmada 11 şirket ile görüşmeler yapılarak toplamda 316 katılımcıya ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formları demografik özelliklere yönelik sorulardan, Nepotizm Ölçeğinden ve Çalışan Performansı Ölçeğinden oluşmaktadır. Araştırmada veri analizi SPSS 22 paket programıyla yapılmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde, ortalama, standart sapma gibi tanımlayıcı istatistiklerden ve ilişki testlerinden faydalanılmıştır. Araştırmada Trakya bölgesinde Yapı Market sektöründe faaliyet gösteren aile işletmelerinde nepotizmin çalışan performansı üzerinde etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Araştırmada çalışanların nepotizm algılarının düşük ve performans algılarının yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of nepotism, which is one of the important issues in family businesses, on the performance of employees. The universe of the study consists of family businesses operating in the Construction Market sector in Thrace Region. Within the scope of the sampling method, the personnel employed in the family businesses operating in the Construction Market sector were reached. During the research, 11 companies were interviewed and a total of 316 participants were reached. The questionnaire was used as a data collection tool. The questionnaire forms consist of questions related to demographic characteristics, Nepotism Scale and Employee Performance Scale. Data analysis was done by SPSS 22 package program. In the analysis of data, descriptive statistics such as frequency, percentage, mean, standard deviation and relationship tests were used. In the study, it was determined that nepotism had no effect on the employee performance in the family businesses operating in the Construction Market sector in Thrace region. In the study, it was determined that the employees' perceptions of nepotism were low and their perceptions of performance were high.