İmplant destekli mandibular overdenture'larda fiberle üretilmiş altyapıların stres analizi
Stress analysis of fiber – reinforced substructures in implant supported mandibular overdentures
  1. Tez No: 555898
  2. Yazar: ŞENAY ÇETİNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL KARACAER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Çalışmamızda, mandibular modele farklı sayı ve lokasyonda yerleştirilmiş implantlar üzerine, farklı tutucu sistemleri ve farklı altyapı materyalleri ile oluşturulan overdenture tasarımların; implant ve protez üzerinde oluşturdukları Von Mises stres değerlerinin, kortikal ve trabeküler kemikte oluşturdukları Principal stres değerlerininin incelenmesi ve karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmamızda, 2 implantın 33 ve 43 numaralı kanin diş bölgesine, 4 implantın 33, 43 numaralı kanin diş ve 35, 45 numaralı 2. premolar diş bölgesine yerleştirildiği mandibular modeller oluşturuldu. İmplant – protez bağlantısı novaloc ve locator tutucu sistemi ile sağlandı ve yedi farklı altyapı güçlendirme materyali (lazer sinterize krom kobat metal alaşım, karbon, polietilen, cam, aramid, flax ve jüt fiber) ile overdenture protezler oluşturuldu. Mandibular birinci molar diş bölgesinden food stuff yöntemi ile 200 N kuvvet uygulandı. Elde edilen sonuçlar üç boyutlu sonlu elemanlar stres analizi yöntemi ile değerlendirildi. Çalışma sonucunda; implant sayısının fazla olduğu ve novaloc sistemin kullanıldığı modelde; implant, protez, kortikal ve trabeküler kemikte oluşan stresin daha yoğun olduğu, elastik modülü düşük fiber materyalinin, gelen yükü bünyesinde abzorbe ederek, alttaki yapıda daha az stres oluşmasına neden olduğu tespit edildi. Anahtar Kelimeler : İmplant destekli overdenture, İmplant sayısı, Hassas tutucu sistemleri, Dental fiberler, Sonlu elemanlar stres analizi
Özet (Çeviri)
In our study it was aimed to examine and compare the Von Misses stress values of implant and overdenture designs and the Principal stress values of cortical and trabecular bone; formed with different anchor systems and different reinforcing materials used on different numbers and locations of implants placed at the mandibular model. Mandibular models were created in which 2 implants were placed in the 33, 43 canine tooth region, and 4 implants were placed in 33, 43 canine tooth and 35, 45 second premolar tooth region. The implant - prosthesis connection was provided by the novaloc and locator anchor systems, and overdenture prostheses were created with using seven different reinforcing materials (laser sintered chrome - cobalt metal alloy, carbon, polyethylene, glass, aramid, flax and jute fiber). 200 N force was applied from the mandibular first molar tooth region by food stuff method. The results were evaluated by three dimensional finite element stress analysis. As the results show; in the model where the number of implants is more and the novaloc system is used; the stress on implant, prosthesis, cortical and trabecular bone was more intense. It was found that the fiber material which has low elastic modulus, absorbed the stress and caused less stress on the underlying structure. Key Words : Implant supported overdentures, Number of implants, Precision attachment systems, Dental fibers, Finite element analysis