Modeling longitudinal interruption data from Turkish Electricity Distribution Companies
Türk Elektrik Dağıtım Şirketlerine ait uzunlamasına elektrik kesintisi verilerinin modellenmesi
  1. Tez No: 555912
  2. Yazar: ZÜLFİYE EBRU ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM İLK DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Türkiye'de, enerji sektörü oyuncuları tarafından son yıllarda kesintisiz enerji akışını sağlamak için geliştirilen birçok yeni uygulama bulunmaktadır. Bunlardan biri elektrik kesinti istatistiklerinin tutulması zorunluluğudur. Enerji Piyasası Denetleme Kurumu, Elektrik Dağıtım Şirketlerine 2003 yılı sonrası için, nedenleriyle birlikte, kesinti istatistiklerinin tutulması zorunluluğunu getirmiştir. Ancak, tüm elektrik şirketleri, bu kesinti istatistiklerinin tutulmasında aynı standardı kullanmamaktadır. Bu durum, karar verici ve araştırmacılar için modellemeyi karmaşık hale getirmektedir. Bu çalışmada, elektrik kesintisi verileri için uygun uzunlamasına modellerin bulunmasını amaçladık. Ancak, bu çalışmada, gözlenen veri kesinti-sayı tipindedir ve verinin çoğu da sıfırdır. Bu tip veriler için Monte Carlo Markov Zinciri Genelleştirilmiş Doğrusal Karma modeller, özellikle de sıfır arttırılmış ve engelli modeller uygundur. Bu çalışmada, Poisson, sıfırı arttırılmış Poisson ve engelli-Poisson dağılım modelleri Çankırı'ya ait gerçek bir kesikli elektrik kesinti verisine uygulanmıştır. Modeller R'da bulunan MCMCglmm paketi kullanılarak uygulanmıştır. Modellerin karşılaştırılması için, sapma bilgi kriteri (DIC) ve sonraki tahmin kontrolleri kullanılmıştır. Modellerin yakınsama ve durağanlığını tespit edebilmek için Geweke- Halfwidth ve Heiderberger-Welch tanımlama testleri de ayrıca kullanılmıştır. Veri kümesinde aşırı sıfır gözlemlenmesine rağmen, Poisson MCMCglmm, sıfır arttırılmış Poisson MCMCglmm ve engelli Poisson MCMCglmm modellerinden daha iyi tahminler vermektedir. Ayrıca, Poisson MCMCglmm'in daha iyi tahminleri daha kısa bir sürede verdiğini de belirtmek gerekir.
Özet (Çeviri)
In recent years, many developments have been implemented by the players of the sector to provide sustainable energy flow in Turkey. One of them is the obligation of recording electricity interruption statistics. The Turkish energy regulatory compels new rules to local electricity distribution companies about recording their interruption statistics, including the reasons for electricity interruption, after 2003. However, all of the local distribution companies do not use the same standard to record these statistics. This situation causes complexities for decision makers and researchers for modeling electricity interruptions. In this study, we aimed to find appropriate longitudinal models for the dataset of electricity interruptions. However, the observed data in this study is discrete count type and most of them are zero. Markov Chain Monte Carlo Generalized Linear Mixed Models (abbreviated MCMCglmm), especially the type of zero-inflated and hurdle could be appropriate for these type of data. Therefore, Poisson, zero-inflated Poisson, and hurdle-Poisson distributed models were implemented to a real electricity interruption count dataset belonging to Çankırı in this study. The models have been implemented by using MCMCglmm package in R. To compare the models, Deviance Information Criteria (DIC) and posterior predictive checks were used. Geweke-Halfwidth and Heiderberger-Welch diagnostic tests were used to detect convergence and stationary status of the models. Despite the excessive zero in the dataset, it was observed that Poisson MCMCglmm estimates were better than the models of zero-inflated Poisson and hurdle Poisson MCMCglmm. Furthermore, Poisson MCMCglmm gave better estimation results in shorter computational time as well.