Köfte üretiminde tarhun kullanımının çeşitli kalite kriterleri ve heterosiklik aromatik amin oluşumu üzerine etkisi
Effect of tarragon use in the production of meatballs on various quality criteria and formation of heterocyclic aromatic amine
  1. Tez No: 555913
  2. Yazar: REVŞAN BULAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KÖFTE ÜRETİMİNDE TARHUN KULLANIMININ ÇEŞİTLİ KALİTE KRİTERLERİ VE HETEROSİKLİK AROMATİK AMİN OLUŞUMU ÜZERİNE ETKİSİ Revşan BULAN Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Fatih ÖZ Mevcut araştırmada, köfte üretiminde farklı oranlarda (%0,5, 1 ve 1,5, w/w) tarhun kullanımının farklı sıcaklıklarda (150°C, 200°C ve 250°C) pişirilen köftelerde çeşitli kalite kriterleri ve heterosiklik aromatik amin oluşumu üzerine etkisi belirlenmiştir. Köfte üretiminde tarhun kullanımının örneklerin pH ve TBARS değerleri üzerine çok önemli (P< 0,01) etkisinin olduğu belirlenirken, su ve pişirme kaybı değerleri üzerine önemli bir etkisinin olmadığı (P>0,05) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ms Thesis EFFECT OF TARRAGON USE IN THE PRODUCTION OF MEATBALLS ON VARIOUS QUALITY CRITERIA AND FORMATION OF HETEROCYCLIC AROMATIC AMINE Revşan BULAN Ataturk University Graduate school of Natural and Applied sciences Department of Food Engineering Supervisior: Prof. Dr. Fatih ÖZ In the present study, the effects of the use of tarragon at different ratios (0,5%, 1% and 1,5%) in production of meatball fried at 150°C, 200°C, and 250°C on some quality parameters and heterocyclic aromatic amine (HAA) formation were determined.