Endodontik post uygulamalarında bağlanma dayanıklılığının farklı yöntemlerle değerlendirilmesi
Evaluation of bonding strength with different methods in endodontic post applications
  1. Tez No: 555946
  2. Yazar: YELDA PALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİS YAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kök kanalları doldurulmamış ve kök kanalları doldurulmuş post uygulanmış dişlerde 3 farklı self adeziv rezin simanın bağlanma dayanımını push-out testi ile dentin tübül penetrasyonunu Konfokal Lazer Tarama Mikroskobu (KLTM) görüntüleme tekniği ile değerlendirerek, self adeziv rezin simanların dentin tübül penetrasyonun bağlanma dayanımı ile ilişkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 180 adet mandibuler ikinci premolar diş kullanıldı. Kök kanal dolgusu yapılmış ve yapılmamış olarak ayrılan dişlere fiber post(Reforpost®) üç farklı self adeziv rezin siman(Maxcem Elite™, RelyX™ U200, Panavia™ SA) kullanılarak uygulandı.(n:15) Kullanımdan önce kanal patı fluoresein ile, rezin simanlar ise Rodamin B izotiyosiyanat ile etiketlendi. Tüm diş kökleri kesitlere ayrıldı ve her kesit konfokal lazer tarama mikroskobu(KLTM) kullanılarak tübül penetrasyon analizi yapıldı. Bağlanma dayanımı ölçümleri için ise mikro push-out testi yapıldı. Bulgular: Push-out bağlanma dayanımı değerleri kanal dolgusu yapılmış ve yapılmamış gruplarda istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermedi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study investigate bond strength with push-out test on post applied teeth with three different self adhesive resin cement on obturated and unobturated root canal and evaluated dentin tubule penetration with using confocal laser scanning microscopy(CLSM) imaging technic and correlation between bond strenght and dentin tubule penetreation of self adhesive resin cement. Material and Method: In this study 180 mandibular second premolar teeth roots were used. Fiber posts (Reforpost®) were applied into the root canals with using three self adhesive resin cements (Maxcem Elite™, RelyX™ U200, Panavia™ SA) with/without root canal filling(n = 15). Before insertion of the post, sealer were labeled with fluorescein and the resin cement was labeled with rhodamine B isothiocyanate. The roots were sectioned and each slice was analyzed using confocal laser scanning microscopy. Bond strengths were measured using a micro push-out test. Result: Push-out bond strenght value of obturated and unobturated group did not showed significant difference.