Bağımsızlaşma ve devletleşme sürecinde Kosova Türkleri ve etki alanı
Kosovo Turks and their impact area in the process of independence and nationalize
- Tez No: 555970
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Tarihin en kadim milletleri arasında yer alan Türk ulusunun sosyal ve siyasal hareketliliğine bağlı olarak yaşamış olduğu birçok tecrübe mevcuttur. Bu toplumsal anlayışı ve hareketlilikleri, İslam öncesinde 'Türk Cihan Hâkimiyeti Mefkûresi' ile sonrasında ise İslam kültürüne bağlı 'Fetih' anlayışı üzerinden devam ettirmeye çalışmışlardır. Bu ülküye bağlı verdikleri mücadele neticesinde ayak basmadıkları coğrafya bırakmamışlardır. Türk ulusu gittikleri her yere kendi mühürlerini basarlarken zamanla da yaşadıkları bölgelerin kültür ve inançlarından etkilenerek, dini anlayışlarında, yaşam şekillerinde ve siyasi oluşumlarında çeşitlilik oluşmuştur. Bu genişleme ve çeşitlilik, medeniyet anlamında bir kültür zenginliğini ifade ederken, bir tarihçinin gözünde ise çözülmesi gereken ayrı bir düğümü oluşturur. Hazırladığımız bu çalışmada bu düğümlerden birini çözmek niyeti ile Kosova'daki bir avuç Türk insanını yaşadıkları toplumun bir parçası olarak anlatmaya çalıştık. Ayrıca az bir nüfusa sahip olmalarının yanında tarihsel süreçte maruz kaldıkları baskı ve kısıtlamaları ve bağımsızlık sonrası etki alanlarını ortaya koymaya çalıştık. Bu süreç içerisinde zorlandığımız en önemli hususlar Kosova Türkleri üzerine yazılmış akademik kaynakların azlığı ve güncel olmamasıdır. Hem bu zorlukları aşmak hem de çalışmamızı daha etkili ve güncel hale getirebilmek için bölgeye ziyaret gerçekleştirdik. Netice olarak, mevcut kaynakların yanında, bölgede bulduğumuz süre zarfında yaptığımız ziyaret ve görüşmelerde edindiğimiz birincil kaynaklar ışığında daha güncel bilgiler içeren bir çalışma yapmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
There are many experiences of the Turkish nation, which is one of the oldest nations of history, depending on the social and political mobility. They tried to maintain this social understanding and mobility in the pre-Islamic period with the ideal of the world dominance of Turkish and then through the conception of Fatah related to the Islamic culture. As a result of their struggle based on this ideal, they have not left any place where they have not set foot in. While the Turkish nation has set its seals on everywhere they go, they have been influenced by the cultures and beliefs of the regions they live in and there has been a diversity in their religious understanding, life style and political formations. As this expansion and diversity expresses a wealth of culture in the sense of civilization, in the eyes of a historian, it forms a separate node that must be solved. In this study, we tried to describe a handful of Turkish people in Kosovo as part of their community with the intention of solving one of these nodes. In addition to having a small population, we tried to reveal the pressures and restrictions they have been subjected to in the historical process and their post-independence domains. The most important issues that we have been challenged in this process are the scarcity of academic resources on Kosovo Turks and their lack of up-to-date. We have made a visit to the region both to overcome these difficulties and to make our study more efficient and updated. As a result, in addition to the available resources, we tried to make a study with more up-to-date information in the light of the primary sources we obtained during the visits and interviews we had in the region.