Çağdaş Türk resim sanatında postmodern desen eğilimleri
Tendency of postmodern drawing in comteporary Turkish painting art
- Tez No: 555975
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAFİZE PEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
''Çağdaş Türk Resim Sanatında Postmodern Desen Eğilimleri'' konulu tez çalışması kapsamında Çağdaş Türk Resim Sanatı içerisinde postmodern desen eğilimleri örneklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Desen, plastik sanatların temelini oluşturan bir disiplin ve yüzyıllardır kendi başına sanat eseri olabilme özelliğini de gösteren bir alandır. Desenin, bir resmin temelini oluşturan ana eleman olmasının yanı sıra postmodern dönemde başlı başına bir sanat eseri niteliğine bürünmüştür. Bu çalışmada incelenen başlıklar; kavramsal olarak desen, Rönesans'tan 20.yy ortalarına kadar desen, Modernizm, Postmodernizm, Postmodern Sanat, Çağdaş Türk Resminde Postmodern Desen Eğilimleri'dir. Aynı zamanda çalışmanın tespit edilen bulgu ve yorumlara ait sonuçlarının ilgili literatüre katkıda bulunması, yeni bir kaynak oluşturması bakımından önemli bulunmuştur. Araştırmada 1950-2019 olmak üzere Çağdaş Türk Resim Sanatı Postmodern Desen Eğilimleri içerisinde yirmi türk ressam incelenmiştir. Genel tarama modelinin esas alındığı çalışmada nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Nitel verileri elde edebilmek için ''döküman incelemesi'' yöntemi kullanılmıştır. Yapılan araştırmada Postmodern dönemde özellikle son yıllarda sanatçıların deseni tuval ve farklı malzemeler üzerine kendilerine has yorumlarıyla çalışarak fırçadan ve boyadan çok az yardım alarak başlı başına sanat eserleri oluşturup sergiledikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In theconcept of modern Turkish pictorial art thesis, it is aimed to investigate the examples of postmodern pattern tendency within modern Turkish pictorial art. Pattern is a dicipline that is the basic of plastic art and it is also the domain that can show the feature of being an artwork individually for ages. Besides the pattern is the main element of the basic of art, in the postmodern period pattern is wrapped into the individual artwork. In this work the examined headlines are conceptual pattern, pattern from renaissance to the middleof 20th century, Modernizm, Postmodernizm, Postmodern Art, Postmodern Pattern Tendencyin Modern Turkish Art.It is found important with regard to creating new source and at the same time the conribution to the literature of the results of finding and comments that are determined. In the reseaches twenty Turkish artists from 1950 to 2019 were investigated within Modern Turkish Pictorial Art Postmodern Pattern Tendency. The work that is based on general scanning model, qualittative reseach method was used.“Document ınvestigation”method was used in order to get the qualitative information. In the reseaches it is seen that especially in recent years artists exhibit their artwork with less help of brush and paint,they have their own comment about pattern on different material and canvas.