The sexaulisation of woman in top free mobile role-playing games in Turkish App Store
Türkiye App Store'daki popüler bedava mobil rol yapma oyunlarında kadınların cinselleştirilmesi
- Tez No: 555978
- Danışmanlar: PROF. DR. DİĞDEM SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tezde, Apple App Store'daki en popüler 60 bedava rol yapma mobil oyunu kadın karakterlerin cinsel tasvirleri açısından analiz edildi. Mobil oyun endüstrisinin hızla büyüyen bir alan olması ve mobil kullanıcıların büyük bir çoğunluğunun kadınlardan oluşması nedeni ile mobil rol yapma oyunları incelendi. Karakterlerin göğüs, bel, bacak ve kalça bölgeleri orantı, çıplaklık ve belirginleştirilme bağlamları altında karakterlerin kısmı seksüalizasyon seviyelerini değerlendirmek için incelendi. Bu göstergelere ek olarak karakterlerin seksüalizasyon seviyelerini değerlendirmek için karakterlerin cinselleştirilmiş hareketleri ve kıyafetlerinin uygunlukları incelendi. Sonuçlar gösterdi ki hiç ve hemen göze çarpmayan cinselleştirilmiş kadın karakterler oranı (%52) aleni ve aşırı cinselleştirilmiş kadın karakter oranından (%47,2) daha yüksek olmasına rağmen aralarında ciddi bir fark bulunamadı. Bununla birlikte bulgular gösterdi ki en çok cinselleştirilmiş vücut bölgesi göğüs ve beldir. Ayrıca bulgularda kadın karakterlerin kıyafetlerinin görevlerini yerine getirmek için uygun olmasına rağmen kadın karakterlerin yarısından fazlasının kıyafetlerinin vücutlarını cinsel manada ortaya çıkardığı tespit edildi. Bir yan bulgu olarak Apple App Store'daki rol yapma oyunlarının rol yapma oyunu tanımına uymadığı görüldü. Apple tarafından sağlanan değerlendirme sisteminde çocuklara uygunluğu belirten 4+ ve 9+ değerlendirme etiketlerinde aleni ve aşırı cinselleştirilmiş oyun karakterlerinin tespit edilmesi en şaşırtıcı yan bulgu oldu. Bu durum Apple değerlendirme sisteminin iyi çalışmadığının bir göstergesi olabilir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the top 60 free role-playing mobile games in Apple App Store were analysed in terms of the sexual representation of female characters. The mobile role-playing games were examined because the mobile game industry is a fast-growing game field and women are constituted the majority of mobile users. The breasts, waist, legs and buttocks of the female characters were examined under the proportion, nudity, and revealing to evaluate the partial sexualisation level. Additional of those indicators, the sexualised movement of the characters and the appropriateness of their attire were examined to evaluate the sexualisation level of the characters. The results indicated that even if the amount of non and subtle sexualised female characters (52,8%) is higher the amount of overt and hyper sexualised female characters (47,2%), there is no significant difference between them. On the other hand, the findings showed that the breasts and waist are the most sexualised body parts. Besides this, more than half of the female characters' clothes were revealed in a sexual manner even if their attires are appropriate for handling their tasks. It was found that the role-playing games in Apple App Store do not meet the definition of role-playing games as side finding. The most surprising side finding is that there were overt and hyper sexualised game characters in games rated 4+ and 9+ which are the ratings for kids. This indicates that App Rating system may not work well.