Tarihsel süreçte sporcu kadının medyadaki yeri: Sporcu kadının cinsel nesneleştirilmesi
The image of women athletes in the media in historical process
  1. Tez No: 935967
  2. Yazar: FİLİZ YEŞİLDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında medyanın kadın sporculara cinsel bir obje muamelesi yaptığı ve onları bir şekilde istismar ettiği iddialarının ne derece gerçeği yansıttığı, medyanın kadın sporcuyu hangi yollarla cinselleştirdiği ve kadın sporcuların medyanın uyguladığı cinsel nesneleştirmeye tepkileri, mevcut bilgi ve belgelere dayanarak anlaşılmaya ve açıklanmaya çalışılmıştır. Kadın sporcuların medyadaki kapsamını inceleyen önceki çalışmaların sayısının sınırlı olmasından hareketle tasarlanan bu nitel yöntemli tez çalışmasında, döküman analizi ve literatür taraması, veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. İncelenecek dökümanlara ulaşabilmek için YÖK Ulusal Tez Merkezi, SOBİAD, WoS, EBSCO, Scopus, JSTOR, ScienceDirect, Cochrane Library, ACM Digital Library, Embase, DOAJ, Historical Abstracts, SciFinder Scholar, CORE, ASC, ERIC (via ProQuest), Sociological Abstracts ve Google Scholar veri tabanlarında gelişmiş tarama yapılmıştır. Literatür taramalarında Türkçe ve İngilizce dillerinde 'kadın', sporcu', 'medya', 'toplumsal cinsiyet', 'cinsellik', 'cinsel nesne', 'cinselleştirme' ve 'nesneleştirme' anahtar kelimeleri tekli ve kombine edilerek kullanılmıştır. Bu taramalarda ulaşılan bilimsel kaynaklar ve bu kaynaklarda sıkça atıfta bulunulan çevrimiçi bilimsel olmayan dergilerin kapakları ve içerikleri, gazeteler ile televizyon kanalları araştırma kapsamına alınmıştır. Kapsama alınan dökümanlar okunarak anlaşılmış, analiz edilmiş, değerlendirilmiş ve bir senteze ulaşılmıştır. Kadın sporcuların medya tarafından aleni bir biçimde sistematik toplumsal cinsiyet ayrımına ve cinsel nesneleştirmeye tabi tutulduğu, niceliksel medya kapsamının erkek sporculara göre oldukça yetersiz olduğu, kadın sporcuların en çok spor kıyafetleri, görsellerle cinselleştirildiği, kadın sporcu ve kadın sporunun önemsizleştirildiği sonucuna varılmıştır. Bazı kadın sporcuların popülerlik ve sponsorluk beklentileriyle medyanın cinselleştirme eylemlerini onayladığı, diğer bir kısmının buna şiddetle karşı çıktığı anlaşılmıştır. Cinsel nesneleştirmeyi önlemek için medya endüstrisi ve spor kuruluşları olumlu kadın sporcu temsillerine yer vermelidir. Özellikle genç kadınların cinselleştirilmiş imgeleri sorgulama ve eleştirme becerileri, toplumsal cinsiyet eşitliği ve medya okuryazarlığı eğitimi ile geliştirilmelidir. Cinsel nesneleştirmeye toplumsal olarak da tepki gösterilmelidir. Medyanın cinselleştirilmiş kadın bedenlerine olan bağımlılığının nedenleri bilimsel olarak daha çok incelenmeli ve tartışılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we attempt to understand and explain to what extent the claims that the media treats female athletes as sexual objects and exploits them in some way reflect the truth, in what ways the media sexualizes female athletes, and the reactions of female athletes to the sexual objectification implemented by the media, based on available information and documents. In this qualitative thesis study, which was designed based on a limited number of previous studies examining the coverage of female athletes in the media, document analysis, and literature review were used as data collection tools. To access the documents to be examined, an advanced search was conducted in the databases of the YÖK National Thesis Center, SOBİAD, WoS, EBSCO, Scopus, JSTOR, ScienceDirect, Cochrane Library, ACM Digital Library, Embase, DOAJ, Historical Abstracts, SciFinder Scholar, CORE, ASC, ERIC (via ProQuest), Sociological Abstracts and Google Scholar. In the searches, the keywords 'woman', 'athlete', 'media', 'gender', 'sexuality', 'sexual object', 'sexualization' and 'objectification' were used individually and in combination in Turkish and English. The scientific sources reached in these scans and the covers and contents of online nonscientific journals, newspapers, and television channels frequently cited in these sources were included in the scope of the research. The documents included were read, understood, analysed, evaluated and a synthesis was reached. It was concluded that female athletes were openly subjected to systematic gender discrimination and sexual objectification by the media, that quantitative media coverage was insufficient compared to male athletes, that female athletes were mostly sexualized through sportswear and visuals, and that female athletes and women's sports were trivialized. It was understood that some female athletes approved of the media's sexualization actions with the expectations of popularity and sponsorship, while others strongly opposed it. To prevent sexual objectification, the media and sports organizations should include positive representations of female athletes. Young women's skills in questioning and criticizing sexualized images should be developed through gender equality and media literacy education. Sexual objectification should also be opposed socially. The reasons for the media's dependence on sexualized female bodies should be further examined and discussed.