The effect of self-assessment on the self-efficacy beliefs of learners of English as a foreign language (EFL)
Öz değerlendirmenin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin öz yeterlik inançları üzerine etkisi
- Tez No: 555986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLARA DEMİRBULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, belli değerlendirme araçları vasıtası ile kesintisiz öz değerlendirmenin alt orta seviyede eğitim gören yabancı dil öğrencilerinin öz yeterlik inançları üzerine etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Bu araştırma, öğrencilerin dil yeterlik algılarında değişiklik olup olmadığını anlamak adına 2017-2018 akademik yıllarında İstanbul'da özel bir üniversitenin yabancı diller okulunda gerçekleştirilmiştir. Çalışmada 102 denek görev almıştır. Bu, öz yeterlik ölçeği vasıtası ile veri toplayarak nicel araştırma yöntemlerinden yararlanılarak yapılmış yarı deneysel desenli bir çalışmadır. Çalışmada hem deney grubuna hem de kontrol grubuna dönem başı ve sonu olmak üzere öz yeterlik ölçeği uygulanmıştır. Dönem boyunca ise sadece deney grubundaki katılımcılar kendilerini öz değerlendirme araçları ile değerlendirmiştir. Araştırma sonuçlarına göre kesintisiz öz değerlendirmenin alt orta seviyede yabancı dil eğitimi gören öğrencilerin öz yeterlik inançları üzerinde dört dil becerisi; okuma, yazma, dinleme ve konuşma göz önüne alındığında etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of continuous self-assessment on the self-efficacy beliefs of EFL undergraduates studying at pre-intermediate level through certain assessment tools. In order to find out if there is a change on students' beliefs of language proficiency perception, the research was undertaken at the school of foreign languages at a foundation university in Istanbul in the spring semester of 2017-2018 academic years. 102 participants volunteered to take part in the study. It was designed as a Quasi-experimental research utilizing quantitative research method by collecting data through self-efficacy scale. Both the experimental and control group were administered the self-efficacy scale at the beginning and the end of the term. During the term, only the participants in the experimental group had a treatment through self- assessment tools. Based on the results of the study, it was found out that continuous self-assessment has a significant effect on the self-efficacy beliefs of undergraduates in terms of four skills, namely reading, writing, listening, and speaking.