Plastik sanatlarda kadın imgesi
The images of women in plastic arts
  1. Tez No: 555987
  2. Yazar: GULAR SHİKHALİYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Fiziksel olmanın yanı sıra duygusal ve psikolojik baskıları da içeren şiddet kavramı, tarih boyunca insanoğlunun hayatında yerini korumuştur. Ayrıca, geçmişten günümüze kadar toplumsal yaşama bakıldığında şiddet olgusunun en çok kadınlar üzerinden işlediği görülmektedir. Her dönemin toplumsal kurallarına, ahlak anlayışına, dini inanışına göre farklı şekillerde değerlendirilen kadın, sanat tarihinde de farklı şekillerde yerini almış ve kadın imgesi sürekli bir dönüşüm içerisinde olmuştur. Kimi zaman melek, kimi zaman şeytan, kimi zaman tanrıça, kimi zaman tüketim nesnesi olarak görülen kadın sanata da türlü şekillerde yansımıştır.“Plastik Sanatlarda Kadın İmgesi”başlığı altında yürütülen bu tez çalışmasında, kadınların tarih boyunca toplumdaki ve sanattaki yeri sorgulanmıştır. Bu bağlamda geçmişten günümüze kadar toplumda ve sanatta kadınların yeri görsel ve yazınsal olarak ele alınıp incelenmiştir. Ayrıca konuyu desteklemek amacıyla, konunun düşünürler ve özelikle sanatçılar tarafından ne şekillerde ele alındığı üzerine durularak eserlerinden çeşitli örnekler verilmiştir. Bu tez çalışmasının ana temasını oluşturan kadına yönelik şiddet kavramına ilişkin bir dizi uygulama çalışması yapılmış ve konu çalışmalar üzerinden farklı şekillerde deneyimlenerek biçimsel ve düşünsel olarak ele alınıp incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of violence which include emotional and psychological pressures as well as physical kept its place in human life throughout the history. The phenomenon of violence is seen to operate mostly on women when considering the social life from the past to the present. Woman who are evaluated in different ways according to the social rules, moral understanding and religious belief of each period, also has taken its place in different ways in art history and woman image has been in continuous conversion. Woman who seen sometimes as an angel, sometimes as a devil, sometimes as a goddess, sometimes as an object of consumption is reflected in various ways also in art. In this thesis, which is carried out under the title“The Image of Women in Plastic Arts”has been questioned the place of women in society and art throughout history. In this context, from the past to the present, the place of women in society and art is visually and in writing dealt and examined. In order to support the issue, with emphasis on how the subject is handled by thinkers and especially artists have been given several examples of their works. Related to the main theme of this thesis which is the concept of violence against women was made a series of application work and and subject dealt and examined formal and intellectual through studies experiencing in different ways.