Fen eğitiminde eğitsel robot kullanımının öğretmen adaylarında eğitsel robotik teknolojik pedagojik alan bilgisi (ER-TPAB) öz yeterlik inançları üzerine etkisi
The effect of using educational robots in science education on pre-service teachers' (ER-TPACK) self efficacy beliefs
  1. Tez No: 956991
  2. Yazar: FURKAN CANTEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLBİLGE DÖKME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Günümüz eğitim sisteminde fen, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) disiplinlerinin bütünleşik bir şekilde öğretilmesi, öğrenci yeterliliklerini geliştirmeye yönelik önemli bir yaklaşımdır. Bu araştırmanın amacı, eğitsel robotik uygulamalarının öğretmen adaylarının Eğitsel Robotik Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (ER-TPAB) öz yeterlik inançlarına etkisini incelemektir. Karma yöntem deseninin benimsendiği bu araştırmada, nicel veri toplama aracı olarak ER-TPAB Öz Yeterlik Ölçeği ve Haftalık Performans Değerlendirme Rubriği kullanılmıştır. Nitel veriler ise araştırmacılar tarafından geliştirilen Eğitsel Robotik Sürece Yönelik TPAB Görüş Formu aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2024–2025 eğitim-öğretim yılında bir devlet üniversitesinde birinci sınıfta öğrenim gören 34 Fen Bilgisi öğretmen adayı (18 vi deney, 16 kontrol) oluşturmaktadır. Her iki gruba da üç aşamalı Eğitsel Robotik Destekli Öğretim Uygulamaları (ERDÖU)'nın birinci aşama etkinlikleri uygulanmıştır. Ancak ERDÖU etkinliklerinin ikinci ve üçüncü aşaması sadece deney grubuna uygulanmıştır. ERDÖU etkinliklerinin birinci aşaması, kodlama ve temel robotik eğitimine ilişkin 56 etkinliği içerir. İkinci aşamada robotiğin mekanik konularına entegre edildiği beş etkinlik yer almaktadır. Üçüncü aşamada ise mühendislik tasarım süreci bağlamında eğitsel robotik yarışması düzenlenmiştir. Uygulama süreci sonunda elde edilen bulgular, ER-TPAB öz yeterlik ölçeği ön test puanları bakımından deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark olduğunu ve grupların başlangıçta denk olmadıklarını göstermiştir. Bu nedenle son test analizleri için ANCOVA uygulanmıştır. ANCOVA sonuçlarına göre deney ve kontrol grubunun ER-TPAB öz yeterlik ölçeği son test puanları arasında anlamlı bir fark çıkmamıştır. Bununla birlikte hem deney grubundaki öğrencilerin hem de kontrol grubundaki öğrencilerin ER-TPAB öz yeterlik ölçeği ön test puanları ve ER-TPAB öz yeterlik ölçeği son test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Nitel bulgular, her iki gruptaki öğrencilerin de uygulama süreci sonunda eğitsel robotik kullanımına yönelik öz yeterliklerinde gelişme yaşadıklarını ifade etmeleriyle, nicel verilerde gözlemlenen artışı destekler niteliktedir. Araştırma sonuçları, ERDÖU etkinliklerinin öğretmen adaylarının eğitsel robotik teknolojik pedagojik alan bilgisi öz yeterlik inançlarını geliştirmede etkili ve önemli bir araç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In today's education system, teaching science, technology, engineering, and mathematics (STEM) disciplines in an integrated manner is an important approach to developing student competencies. The purpose of this study is to examine the effect of educational robotics applications on teacher candidates' Educational Robotics Technological Pedagogical Content Knowledge (ER-TPACK) self-efficacy beliefs. In this study, which adopted a mixed-methods design, the ER-TPACK Self-Efficacy Scale and the Weekly Performance Assessment Rubric were used as quantitative data collection tools. Qualitative data were obtained through the TPACK Opinion Form for the Educational Robotics Process, developed by the researchers. The study group consisted of 34 science teacher candidates (18 experimental, 16 control) enrolled in the first year of a state university in the 2024–viii 2025 academic year. The first stage activities of the three-stage Educational RoboticsSupported Teaching Applications (ERSTA) were applied to both groups. However, the second and third stages of the ERSTA activities were only applied to the experimental group. The first stage of the ERSTA activities includes 56 activities related to coding and basic robotics education. The second stage includes five activities in which robotics is integrated into mechanical topics. In the third stage, an educational robotics competition was organized in the context of the engineering design process. The findings obtained at the end of the application process showed that there was a significant difference between the experimental and control groups in terms of ER-TPACK self-efficacy scale pre-test scores and that the groups were not equivalent at the beginning. Therefore, ANCOVA was applied for the post-test analyses. According to the ANCOVA results, there was no significant difference between the experimental and control groups' ER-TPACK selfefficacy scale post-test scores. However, it was found that there was a significant difference in favor of the experimental group between the pre-test scores and post-test scores of both the experimental and control groups on the ER-TPACK self-efficacy scale. The qualitative findings support the increase observed in the quantitative data, as students in both groups reported improvements in their self-efficacy regarding the use of educational robotics at the end of the application process. The research results show that ERSTA activities are an effective and important tool in developing teacher candidates' selfefficacy beliefs in the technological pedagogical content knowledge of educational robotics.