Kadınlara Yönelik Teori Temelli Osteoporozu Önleme Eğitim ve Danışmanlık Programının Etkinliğinin Değerlendirilmesi
Evaluation of the Effectiveness of a Theory-based Osteoporosis Prevention Education and Counseling Program for Women
  1. Tez No: 431922
  2. Yazar: ASLI KALKIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK DAĞHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Giriş: Osteoporoz sessiz ilerleyen, yüksek morbidite, mortalite ile sonuçlanan ve bireylerin yaşam kalitesini etkileyen, yıkıcı bir hastalıktır. Bu açıdan osteoporozun tanınması, kadınların farkındalık düzeylerinin arttırılması ve önleyici davranışlara yönelik çalışmaların yapılması son derece önemlidir. Bu araştırmanın amacı; 30-45 yaş arasındaki, osteoporoz açısından riskli kadınlara yönelik geliştirilen sağlık inanç modeli temelli, osteoporozu önleme eğitim ve danışmanlık programının, kadınların osteoporoz bilgisine, sağlık inancına, öz-yeterliliklerine, günlük kalsiyum alımına ve haftalık egzersiz durumuna etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Randomize, kontrollü ön-test son-test düzeninde prospektif deneysel araştırma, İzmir Bornova bölgesinde bulunan 20 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'nde, Ağustos 2014-Nisan 2015 tarihleri arasında yürütülmüştür. Osteoporoz risk olasılığı aracı uygulanarak belirlenen riskli kadınlar yaşına, eğitim durumuna ve osteoporoz risk olasılığı puanlarına göre randomize edilerek örnekleme dahil edilmiştir. Araştırma deney grubundan 37, kontrol grubundan 36 kadın ile tamamlanmıştır. Araştırmanın başında deney ve kontrol grubuna öntest değerlendirilmesi yapılmış, ardından deney grubuna haftada bir kez, iki saatten oluşan, dört haftalık eğitim programı uygulanmıştır. Eğitim programından iki hafta sonra, her iki gruba sontest uygulanmış ve deney grubuyla 24 hafta süren danışmanlık programı gerçekleştirilmiştir. Bu süreçte 12. haftada ve 24. haftada izlem değerlendirmeleri yapılmıştır. Veriler kadınların sosyodemografik özelliklerini tanılama formu, bilgisayar destekli osteoporoz risk olasılığını belirleme aracı, osteoporozla ilişkili bilgi testi, sağlık inanç ölçeği, öz-etkililik yeterlilik ölçeği, tahmini günlük kalsiyum alımı izlem formu ve tahmini haftalık egzersiz durumu izlem formu kullanılarak, kadınlarla yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Veriler, sayı-yüzde dağılımı, ortalama-standart sapma, ortanca-çeyrekler arası aralık değeri, χ² analizi, mann whitney u testi, tekrarlı ölçümlerde varyans analizi, friedman analizi, bonferroni testi, iki ortalama arasında farkın önemlilik testi, wilcoxon testi, spearman korelasyon analizi ve AMOS programı kullanılarak yapısal eşitlik modeli ile analiz edilmiştir. Bulgular: Deney grubu kadınların yaş ortalaması 39.35±4.17, kontrol grubunun 39.41±3.82, deney grubunun %48.6'sı, kontrol grubunun %50'si ilkokul mezunudur.
Özet (Çeviri)
Background: Osteoporosis is a devastating, silently advancing disease with high morbidity and mortality, which affects individual quality of life. Therefore, diagnosis, raising women's awareness levels and working for preventive behavior is of great importance. The purpose of this study was to examine the effects of an osteoporosis prevention education and counseling program based on the health belief model and developed for women between the ages of 30 and 45 at risk of osteoporosis on the women's knowledge of osteoporosis, their health beliefs, their self-efficacy, their daily calcium intake and their weekly exercise. Methods: The randomized pre-test post-test prospective experimental study was conducted at Family Health Center No.20, located in Bornova, Izmir, Turkey, between August 2014 and April 2015. Women determined as being at risk of osteoporosis by the use of a risk potential instrument were randomized by age, education level and osteoporosis potential risk scores were included in the sample. The experimental group consisted of 37 women, and the control group of 36. At the beginning of the experiment, a pre-test evaluation was conducted on the experimental and control groups, after which a four-week education program was conducted once a week for two hours on the experimental group. Two weeks after the education program, a post-test was carried out on each group, and a 24-week counseling program was conducted with the experimental group. Follow-up evaluation was performed in the 12th and 24th weeks of this period. Face-to-face interviews were employed to collect data using an identification form for the women's socio-demographic data, a computerized osteoporosis risk potential assessment instrument, osteoporosis knowledge test, health beliefs scale, self-efficacy scale, a monitoring form for estimated daily calcium intake, and a monitoring form for estimated weekly exercise. Data analysis was conducted with numerical and percentage distribution, mean-standard deviation, median-interquartile range, χ² analysis, the Mann Whitney U test, Friedman analysis, the Bonferroni test, the significance of difference between two means test, the Wilcoxon test, Spearman correlation analysis and the using structural equation modeling using AMOS program. Results:The mean age of the women in the experimental group was 39.35±4.17, and of those in the control group it was 39.41±3.82; 48.6% of the experimental group and 50% of the control group were educated to primary school level.