Dünya Ticaret Örgütü kuralları açısından uluslararası ticaret engelleri ve ihlalleri
International trade barriers and violations under The World Trade Organization rules
- Tez No: 556000
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA AYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Economics, Law, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
1995 yılında kurulan ve dünya devletlerinin büyük çoğunluğunun üyesi olduğu Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), uluslararası ticarete yön veren uluslararası örgüt niteliğindedir. DTÖ kapsamında kurulan sistem ve akdedilen andlaşmalar, uluslararası ticaret bakımından temel hukuki çerçeveyi oluşturmaktadır. DTÖ andlaşmaları kapsamında getirilen kurallar, devletlerin iç hukuklarını da etkileyen, uluslararası ticarette bağlayıcı kurallardır. Bu kurallar, ağırlıklı olarak uluslararası ticaret engellerine yönelik hukuki bir düzen getirmektedir. Bu çalışmada DTÖ kuralları dahilinde oluşturulmuş uluslararası ticaret hukukunun ana hatları, prensip ve kuralları, DTÖ kuralları açısından uluslararası ticaret engelleri, bu engellere getirilen hukuki düzen ile DTÖ uyuşmazlık çözüm makamlarının içtihatları ışığında bu hukuki düzene ihlal teşkil eden uygulamalar incelenecektir.
Özet (Çeviri)
World Trade Organization (WTO), which was established in 1995 and of which a majority of states of the world are members, is the international organization directing the international trade. System established and treaties executed within scope of the WTO forms the main legal framework from standpoint of international trade. Rules brought within the WTO treaties are binding rules which also affects domestic laws of the states. These rules primarily provide a legal regime in connection with international trade barriers. In this thesis, main framework, principles and rules of international trade law formed within the WTO rules, the legal regime brought in connection with international trade barriers from standpoint of the WTO rules and in light of the precedents of the WTO dispute settlement bodies, practices which constitute violation of such legal regime will be examined.