Unutulma hakkı ve Türk Hukuku'ndaki görünümü
The right to be forgotten and its view in Turkish Law
  1. Tez No: 556001
  2. Yazar: CANAN AKYÜZ BİLGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ALGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Unutulma hakkı, dijital çağ ile birlikte önemi yeni yeni anlaşılan bir konudur. Bir bilginin çevrimiçi olmasıyla sonsuza kadar var olacağı konusunda fikir ayrılığı yoktur. İçeriğin kalıcılığı, birçok Avrupa ülkesini, Avrupa Birliği'ni ve hatta ABD'yi vatandaşlarını internetin sunmuş olduğu geçmişin zincirlerinden korumak için unutulma hakkını tesis etmeye yönlendirmiştir. Bu nedenle hukuksal, siyasal, sosyal ve teknik boyutları olan unutulma hakkına ilişkin akademik tartışmaların özellikle son dönemlerde geliştiği görülmektedir. Unutulma hakkı, bireyin kendisine ait“bilgilerin geleceğini belirleme hakkına”sahip olmasıdır. Birey geçmişindeki kendisine zarar verebilecek bilgileri belirli bir süre geçtikten sonra ortadan kaldırmayı talep edebilmelidir. Bu bağlamda hem özel yaşamın gizliliği hem de kişisel verilerin korunması hakkının bir sonucu olan unutulma hakkı temel bir insan hakkıdır. 2014 yılı Mayıs ayında Avrupa Adalet Divanı Google/İspanya davasında bu yönde karar vermiştir. Ancak bu hakkın ifade özgürlüğü ile çelişen noktaları vardır. Bu çalışmada“unutulma hakkı tartışmaları”çeşitli yönlerden ele alınmıştır. Türkiye'de çeşitli yargı kararları ile tanınan“unutulma hakkı”nın Türk hukukundaki yeri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The right to be forgotten is an important issue along with the digital age. There is no divergency that information when it comes online, will exist forever. Content permanence has led many European countries, the European Union, and even the United States to establish a right to be forgotten to protect citizens from the shackles of the past presented by the Internet. For this reason, it is seen that academic debates on the right of forgetting which have legal, political, social and technical dimensions have developed especially in recent years. The right to be forgotten is that the individual has the“right to informational self-determination”. The individual should be able to request to remove any information from his history that may harm him after a certain period of time. In this context, the right to be forgotten, which is the result of both the right to privacy and the protection of personal data, is a fundamental human right. In May of 2014, the Court of Justice of the European Union also in this direction handed down its decision in the case of Google/Spain. However, this right has its contradictions with freedom of expression. In this study tackled the“right to be forgotten discussions”from various aspects. So, were examined“right to be forgotten”position in the Turkish law, recognized by various judicial decisions in Turkey.