Profesyonel turist rehberliği mesleği: Mevcut durum, meslek sorunlarının tespiti ve çözüm önerileri
Tour guiding as a profession: Current situation, determination of vocational problems and solution proposals
  1. Tez No: 556010
  2. Yazar: BİLGEHAN KILIÇHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ KARAMUSTAFA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Tez çalışmasında profesyonel turist rehberlerinin meslek sorunlarını tespit etmek ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri sunmak amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda (a) Profesyonel turist rehberlerinin meslek sorunları nelerdir? ve (b) Profesyonel turist rehberlerinin tespit edilen meslek sorunlarına ilişkin çözüm önerileri nelerdir? şeklinde iki araştırma sorusu geliştirilmiştir. Tez çalışması kapsamında gerçekleştirilen araştırmada veri toplama yöntemi olarak Delphi yöntemi kullanılmıştır. Bu bağlamda, Mart-Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen araştırmanın birinci turunda araştırmacının araştırma sorularına cevap bulacağına inandığı 30 kişilik uzman grubu ile araştırmaya başlanmış ve dördüncü tur 19 kişi ile sonuçlandırılmıştır. Delphi yöntemi ile toplanan verilerin analizi neticesinde, profesyonel turist rehberlerinin mesleğin doğasından kaynaklı, seyahat acentaları, konaklama işletmeleri, ulaştırma işletmeleri, müze ve ören yerleri, turistler, meslek örgütleri, meslektaşlar ile yaşanan sorunlar ile diğer meslek sorunlarından oluşan dokuz farklı kategoride toplam 43 meslek sorununun olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bu sorunlara ilişkin profesyonel turist rehberleri ile görüşülerek geliştirilen çözüm önerileri sunulmuştur. Araştırma sonucunda akademik çıktılar ile uygulamaya dönük çıktılar tartışılırken gelecek araştırmalara yönelik önerilerde de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to determine the vocational problems of professional tourist guides and to offer solutions to these problems. In accordance with this purpose, the main questions of the research can be listed as; (a) What are the vocational problems of professional tourist guides? and (b) What are the solutions of professional tourist guides regarding the identified vocational problems? Delphi method was used as data collection method in the research conducted within the scope of thesis study. In this context, in the first round of the study conducted between March and April 2019, the research was started with a group of 30 experts who was believed that the researcher would find answers to the research questions and the fourth round was concluded with 19 people. As a result of the analysis of the data collected by Delphi method, it has been determined that professional tourist guides have a total of 43 vocational problems in nine different categories consisting of travel agencies, accommodation businesses, transportation businesses, museums and ruins, tourists, professional associations, colleagues and other vocational problems. In addition, professional tourist guides were interviewed and solutions were proposed for these problems. As a result of the research, theoretical and practical implications have been discussed and suggestions for future research have been presented.