1848 revolutions and Wallachia
1848 ihtilâlleri ve Eflak
- Tez No: 556019
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT AKYAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Günümüzde güney Romanya sınırları içerisinde yer alan Eflak, 19. yüzyıl başlarında Osmanlı egemenliği altındaki Balkan coğrafyası ve merkez aşırı (periferik) Avrupa'nın oldukça ufak bir vilayeti idi. Ancak, aynı yüzyılın ilk yarısında Eflak'ın seçkin sınıfı ve tebaası takip eden iki yüzyıl boyunca bölgenin kaderini derinden etkileyecek olan yoğun bir değişim sürecini yaşadı. 1848 Eflak İhtilali, bu fenomenin gerçek anlamda ilk ortaya çıkışı ve Romanya tarihinin ileri gelen devlet adamlarının ve kişiliklerinin (I. C. Brătianu, C. A. Rosetti, Heliade Rădulescu, Ion Ghica, Golescu kardeşler vb) politik aktivist eylemleri ve yükümlülüğünü ilk olarak deneyimlediği olaydır. Ancak onların ortaya koyduğu idealize edilmiş ihtilal, o çağın önüne geçilemez özellikleriyle mücadele etmek durumunda kaldı ve atılımları bir fiyaskoyla sonuçlandı. Bu çalışmanın amacı yeni yönetim şekillerindeki idari ve devrim - misyonuna sahip performansların ayrıntılı bir biçimde ve geniş bir araştırma sonucuna dayanarak (kararnameler, raporlar, talimatlar, notlar, kişisel mektuplar vb.) incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Wallachia, today southern Romania, was, at the beginning of the 19th Century, a relative insignificant province of the Balkan possessions of the Ottoman Empire and a peripheral area of Europe. However, during the first half of the same century, the Wallachian elites and society passed throughout a profound process of transformations that had decisively influenced the country's destiny for the following two hundred years. The 1848 Revolution from Wallachia was the first genuine manifestation of this phenomenon and the most explicit situation in which Romania's greatest statesmen and personalities (I. C. Brătianu, C. A. Rosetti, Heliade Rădulescu, Ion Ghica, Golescu Brothers et alii) had their first taste of political activism and accountability. However, the idealized type revolutionary discourse they did produce dealt with the insurmountable peculiarities of that era and their demarche proved to be a fiasco. The aim of this thesis is to investigate the overall administrative and revolutionary-missionary performances of the new regime according to a broad documentation: Decrees, Reports, Instructions, Notes, personal letters, et cætera).