Eflak ve Boğdan'da Osmanlı hakimiyeti ve Fuad Efendi'nin layihası
Under Ottoman rule Eflak ?Boğdan And Fuad Pasha?s explanatory document
- Tez No: 240483
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BAYRAM NAZIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde Romanya olarak bilinen Eflak ve Boğdan, halk, kültür ve ortak tarihi sebebiyle birlikte anılmaktadır. Birinci bölümde bahsedileceği üzere tarih içerisinde pek çok topluluk ile devletin ilgi odağı olan Eflak ve Boğdan, bir çok devletin hakimiyet sahası olmuş ve bir dönem de Osmanlı Devleti içerisinde özel statüye sahip bir bölge olarak idare edilmiştir.Osmanlı Devleti, Memleketeyn diye tabir ettiği bu bölgeye XVIII. yüzyıldan itibaren Fenerli Beyleri atamıştır. Bu dönem Osmanlı kültür ve uygarlığının Romenleri pek çok alanda etkilediğinin hissedildiği bir dönem olmuştur. XIX. yüzyılda ise bu coğrafyada daha çok Rus nüfuzu etkili olmuş ve Osmanlı Devleti buradaki hakimiyetini kaybetmeye başlamıştır.Yüksek Lisans Tezi olarak sunduğum bu çalışmanın ikinci bölümünde, Eflak ve Boğdan'ın Osmanlı hakimiyetine girene kadar geçirdiği sürece değinilmiş, Osmanlı hakimiyeti altında geçen dönem içerisinde bu bölgenin statüsü, idari safhaları ve bu dönemdeki siyasi gelişmeler ile voyvodaların Osmanlı Devletine karşı sorumlulukları ele alınmış ve XIX. yüzyıl gelişmeleri ile Osmanlı hakimiyetinin kaybolmaya başladığı dönem değerlendirilmiştir.Üçüncü bölümde XIX. yüzyıldan itibaren bölgede başlamış olan Rus işgalleri ile 1848 İhtilali'nin Eflak ve Boğdan'daki yansımaları ele alınmış ve Osmanlı Devleti'nin bu dönemde aldığı önlemlerden bahsedilerek, Fuad Efendi'nin 1848 tarihli Eflak ve Boğdan'a dair layihası Osmanlıca metinden çevrilerek değerlendirilmesi yapılmıştır.Anahtar kelimeler; Eflak, Boğdan, Romanya,Besarabya, Fuad Efendi
Özet (Çeviri)
Eflak and Bogdan, known as Romania today, are always referred to as a couple,for their common culture and history and the close ties between the peoples.As mentioned in the first section, Eflak and Bogdan region attracted the interest of many nations and states during the course of history and were ruled by many foreign powers and enjoyed a special status as a region of Ottoman Empire.Ottomans called the region `Memleketeyn? and from early 18th Centruy onwards appointed `Lords of Fener? as governors. This is the period when Romanians witnesses the impact of Ottoman culture and civilization in many fields. The 19th Century saw the Russian influence increase in the region and Ottomans? grip begin to loosen.In the Second Section of this paper which I submit as Graduate Study Thesis, the history of Eflak and Bogdan prior to Ottoman rule is studied. For the period of Ottoman rule, the status of the region, the administrative phases, political developments and responsibilities of Voyvodas towards Ottoman Court are examined, together with the developments of the 19th Century leading to gradual loss of Ottoman sovereignity in the region.In the Third Section, Russian incursions to the region which began in early 19th Century and the repurcissions of 1848 revolution in the region of Eflak and Bogdan are studied and the counter measures taken by Ottomans, including the report written by Fuad Pasha on Eflak and Bogdan ?translated from Ottoman Turkish to present day Turkish- are evaluated.Keywords;Wallachia, Moldavia, Romania, Bessarabia, Fuad Pasha