Almanca öğretiminde coedu yazılımının kullanımı ve yararları
Usage and benefits of coedu software in German teaching
- Tez No: 556034
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIRIM TUĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışmada, Almanca öğretimine ve eğitime katkı sağlaması amacıyla geliştirilmiş olan Coedu yazılımı konu edilmektedir. Araştırmanın amacı, geliştirilen yazılım ile yabancı dil olarak Almanca öğrenenlerin ve öğretenlerin, internet üzerinde kaliteli kaynaklara daha hızlı ulaşabilmesini sağlamaktır. Bu sebeple Coedu (Circle of Education) adı verilen olan yazılım tasarlanmış ve kodlanmıştır. Araştırmada,betimsel tarama modelinden yararlanılmıştır. Araştırmada,“Coedu eğitim platformu, Almanca öğretiminin kalitesinin artmasına katkı sağlıyor mu?”sorusuna cevap aranmıştır. Araştırma, Trakya Üniversitesi Almanca Öğretmenliği 2018/2019 2. Sınıf ve 4. Sınıf öğrencileri (n=43) sınırlıdır. Öğrencilerin tutumu ve görüşlerini elde etme amacıyla 28 adet sorudan oluşan likert modelde hazırlanmış ön test ve son test anketleri hazırlanmıştır. Likert modeldeki anket uygulamalarından sonra katılımcılara Coedu platformunun yaşam boyu öğrenmesinin, otonom öğrenmesinin ve avantajlarının yorumlanmasının istendiği açık uçlu sorulardan oluşan soru kağıdı verilmiş ve katılımcılardan nitel veriler toplanmıştır. Araştırmada Coedu yazılımının Almanca öğretimine, Almanca dil becerileri gelişimi, yaşam boyu öğrenme, materyal geliştirme gibi birçok yönden katkı sağladığı sonucuna varılmıştır. Elde edilen bulgular geliştirilen Coedu yazılımının Almanca dil becerilerinde etkili olduğu ve materyal hazırlamada öğretmen ve öğrenci açısından hem zaman kazandırdığı hem de daha eğlenceli olduğu sonucunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Coedu which is software designed to contribute German teaching and education is the main topic of the study. The aim of the study is to enable German language learners and teachers to quickly access resources on the internet and to improve quality of German language teaching. Coedu (Circle of Education) was designed and coded for this purpose. Descriptive screening model was used in research design. The research question investigated is“Does Coedu education platform contribute to increase the quality of German language teaching?”. The research is limited with sophomore and senior undergraduate students (n = 43) of the Trakya University German Language Teaching in 2018/2019 academic year. Likert pre-test and post-test scales that were consisted of 28 questions were prepared in order to obtain data about students' attitudes and opinions. In addition to pre-test and post-test, a questionnaire consisting of open-ended questions that were about lifelong learning, autonomous learning and advantages of the Coedu platform was given to participants to collect qualitative data from participants. In the study, it was concluded that Coedu software contributed to German language teaching in many ways. Some of them are increase in German language skills, lifelong learning, material development. Findings revealed that Coedu is effective in teaching German language skills and it has potential to allow users not only save time but also have fun in material design and preparation.