Müzik eğitiminde kullanılmak üzere yayımlanmış çocuk şarkılarının içerik bakımından incelenmesi
Content analysis of children songs which composed for use in music education
  1. Tez No: 556039
  2. Yazar: HÜMA BAŞALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTUĞ BARIŞERİ AHMETHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada 2005-2017 yılları arasında basılmış çocuk şarkıları kitaplarının dizinini sunmak ve içerisinde yer alan şarkıları; tonları, ölçü sayıları, formları, ses aralıkları ve konusu bağlamında incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada tarama modeli kullanılmış ve bu yolla incelenen kitaplar amaçlardaki kriterler doğrultusunda incelenmiştir. Araştırmanın evreni 2005-2017 yılları arasında basılmış 44 çocuk kitabı, araştırmanın örneklemi ise bu yıllar arasında basılmış topla 31 kitap oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda incelenen kitaplar içerisindeki şarkıların çoğunluklar sekizli ses aralığında yazıldığı, en çok kullanılan tonalitenin Re Minör olduğu, en çok kullanılan makamın Hüseyni makamı olduğu görülmüştür. İncelenen çocuk şarkılarında en çok kullanılan ölçü biriminin 4/4'lük olduğu ve şarkı sözlerinde en çok işlenen konunun eğitsel konular olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to present the index of the books of children's songs published between 2005-2017 and to examine the songs in the context of tone, number of measurements, forms, sound intervals and subject. The survey model was used in the research and the books examined in terms of sound range, tonalities, modalities, measurements, forms, and subjects. Research population for this study is 44 song books for children published between 2005 and 2017. Out of 44 song books 31 books was choosen as a sample for this study. Results showed that the songs in these books are generally composed in octave range. When their tonalities and modalities are considered; it is found out that 425 songs are composed in Re Minor and 86 songs are composed in Hüseyni Makam. Songs are composed in general 4/4 measure and their lyrics are related with educational subjects.