Okul yöneticilerinin soruşturma görevini yerine getirirken karşılaştıkları sorunlar
Investigations on school administrators 'response to responding to the investigation mission
  1. Tez No: 556038
  2. Yazar: ŞEREF ŞANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kamu hizmetini yapmakla hükümlü personel kanun, yönetmelik veya kurumun kendi özel kurallarına uymayarak kusurlu davranması durumunda kişinin yönetim kademesi tarafından soruşturması düzenlenerek belli bir sonuca ulaştırılması gerekmektedir. Başlatılan soruşturma süreci; hazırlık aşaması, delil niteliğindeki bilgi ve belgelerin toplanarak değerlendirilmesi, gerek duyulması halinde bilirkişinin görevlendirilmesi, şikayetçi, sanık ve tanıklardan ifadelerinin alınması, tüm bilgilerin değerlendirilerek bir sonuca ulaşılması, ilgili belgelerin düzenlenmesi, soruşturma raporunun yazılarak ilgili makama sunulması aşamalarından oluşmaktadır. Araştırmanın evrenini, Muş/Bulanık ili ve ilçesi 2016-2017 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı devlet okullarında görev yapmakta olan idarecilerden oluşturulacaktır. Araştırmanın örneklemini Muş merkez ve Bulanık ilçesi basit seçkisiz örnekleme yoluyla seçilen idareciler oluşturmaktadır. Okul yöneticileri muhakiklik görevi süresince çeşitli merkezlerden baskı hissettiklerini, bu görevin uzmanlık gerektirdiğini kulaktan dolma bir şekilde yapılamayacağını, belirtmekteler.
Özet (Çeviri)
In the event that the personnel, the law or the organization behaves in a defective manner by not obeying their own special rules, the investigation of the person by the management level should be arranged to a certain conclusion. Initiated the investigation process; preparatory phase, collecting and evaluating the information and documents as evidence, commissioning the expert if necessary, taking the statements of the complainant, the accused and the witnesses, reaching a conclusion by evaluating all the information, arranging the relevant documents, submitting the investigation report to the relevant authority. The universe of the research, Muş / Bulanık province and the district will be formed from the administrators working in public schools under the National Education Directorate in the 2016-2017 academic year. The sample of the study consists of administrators who are elected by simple random sampling in Muş and Bulanık districts. School administrators say that they feel pressure from various centers during their duty of duty and that this task requires expertise and that it cannot be done in a hearsay manner.