Tüketici işlemlerinde kefalet sözleşmesi
Surety agreement under consumer transactions
  1. Tez No: 556045
  2. Yazar: SUMRU ÖZLEM TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU GÜLSEREN ÖZCAN BÜYÜKTANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile tüketici işleminin kapsamı genişletilmiş ve tüm tüketici işlemlerine uygulanacak temel ilkeler düzenlenmiştir. Bu ilkelerden biri de tüketici işlemleri için verilen tüm şahsi teminatların kefalet olarak kabul edilmesidir. Tüketici işlemleri için verilen şahsi teminatlar kefalet sözleşmesi olarak sonuç doğuracaktır. Kefalet sözleşmesi kefil olan kişinin alacaklıya karşı, borçlunun borcunu ifa etmemesinin sonuçlarından kişisel olarak sorumlu olmayı üstlendiği, fer'i ve tali nitelikli bir sözleşmedir. Söz konusu ilke ile tüketicinin borçları için verilen her türlü şahsi teminatın adi kefalet sayılması zorunluluğu getirilmiş, böylece tüketici işlemlerine kefil olmayı teşvik etmek ve kefili korumak amaçlanmıştır. Tüketicinin alacakları için verilen şahsi teminatların ise müteselsil kefalet sayılması kuralı getirilerek ve bu kez tüketiciyi koruyucu bir düzenleme yapılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Content of consumer transactions are extended and the fundamental principles that shall be applied to all consumer transactions are regulated under the Consumer Protection Law numbered 6502. One of the main principles is that all personal guaranties given for the purpose of consumer transactions are accepted as surety. Personal guarantees given under the scope of consumer transactions shall bear the consequence of execution surety agreements. A surety agreement is an ancillary and a secondary agreement in which the surety undertakes to be personally liable against the creditor for the consequences of which the creditor's non-performance of the obligation. Obligation of accepting all personal guaranties given under the purpose of consumer debts as ordinary suretyship is imposed, therefore, personal suretyship is promoted and protection of guarantor is aimed as per the said principle. The rule of acceptance of personal guaranty for the consumer debts as joint surety is governed, thus it is aimed to make a regulation protection the consumers.