Ebu'l-meâli Mes'ud B. Ahmed Es-Seyfî'nin Resâilü'l-Uşşâk ve Vesâilü'l-Müştâk adlı eseri (inceleme-metin)
Ebu'l-Meâli Mes'ud B. Ahmed Es-Seyfî's work that is named as Resâilü'l-Uşşâk and Vesâilü'l-Müştâk (analysis-text)
  1. Tez No: 556046
  2. Yazar: FARUK AĞARTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TEMİZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 657
Özet
Büyük Selçuklular döneminde Horasan bölgesinde telif edilen Ebu'l-Me'âlî Mes'ûd b. Aḥmed es-Seyfî'nin“Resâilü'l-'Uşşâḳ ve Vesâilü'l-Müştâḳ”isimli eseri Fars dili ve edebiyatı alanında hem dil açısından hem edebi yönden hem de konu olarak önem arz eden bir eser olup tek nüsha olması önemini daha da artırmaktadır. Seyfî'nin bu eseri İslam edebiyatının geniş bir kolu olan tasavvufî edebiyatın en güzel örneklerinden biridir. Eser, tasavvufun temel unsuru olan aşk konusunu işlemektedir. Âşıkla mâşuk arasında yaşanan süreçler her biri müstakil bölümlerden oluşan makale tarzında yüz mektupla anlatılmaktadır. Nesir ve nazmın iç içe kullanıldığı eserde âyet, hadis ve atasözlerinin yanısıra hem müellife hem de aralarında Fars şiirinin meşhur isimlerinin de bulunduğu Seksen üç farklı isme ait şiirler yer almaktadır. Eser, dil ve üslup özellikleriyle Fars dili ve edebiyatı, konusu itibariyle de tasavvuf tarihine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ebu'l-Meâli Mes'ûd b. Ahmed es-Seyfî's work that is named as Resâilü'l-Uşşâk and Vesâilü'l-Müştâk which is copyrighted in Horasan region, during the Great Seljuk period is a very important work in the field of Persian Language and Literature both in terms of language and literary as well as subject, being a single copy also increases this importance. This work of Seyfi is one of the best examples of Sufi literature which is a large branch of Islamic literature. The work treats the subject of love, which is the basic element of Sufism. The processes between lover and beloved are explained in a hundred letters in the style of articles, each of which consists of individual chapters. In the work, prose and verse are used intertwined, also verses, hadiths and proverbs are quoted and there are poems belonging to both the author and eighty-three names including famous poets of Persian poetry. The work sheds light on the Persian language and literature with its language and stylistic features and on the history of Sufism with its subject.