Yeni medyanın gençlerin/üniversite öğrencilerinin hazcı tüketimine etkisi: Sakarya Üniversitesi öğrencileri üzerine bir araştırma
İmpact of modern medi̇a on hedonic consumption of the youths: A research on student of Sakarya Uni̇versi̇ty
- Tez No: 556060
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA ÇEVİK ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Yeni medya bireylerin hayatlarında vazgeçilmez bir yere sahiptir. İnteraktif bir ortam özelliği sunan yeni medya bireyleri hem kaynak hem de hedef kitle statüsüne sokabilmektedir. Bireyin etkileyen ve etkilenen olması yeni medya araçlarını gün geçtikçe daha cazip hale getirmekte ve bağımlılık yaratmayı başarmaktadır. Yeni medyanın kişiler üzerindeki etkisinin bu denli önemli olduğunu düşündüğümüz zaman tüketim sürecine olan etkisini göz ardı edemeyiz. Tüketim ilk başlarda sadece ihtiyaçları gidermeye hizmet ederken günümüzde bu anlam daha genişlemiş ve tüketimin haz odaklı alışverişe yönelmesine neden olmuştur. Bu süreç içerisinde yeni medya, tüketicinin hazcı tüketime yönelmesine hizmet eden önemli bir araç olma özelliğine sahiptir. Gerçekleştirilen bu çalışma yeni medya, hedonik tüketim ve uygulama bölümü olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır. Bu çalışmanın konusu, yeni medyanın üniversite öğrencileri üzerindeki hazcı tüketime etkisinin incelenmesidir. Öncelikle ilk bölüm yeni medya kavramı, yeni medya türleri, yeni medyanın avantaj ve dezavantajları, geleneksel medyadan farkı gibi konulardan oluşmaktadır. İkinci bölüm hedonizmin tarihçesi, hedonik tüketim kavramı, tüketicilerin davranışları, hedonik tüketime iten nedenler neler bunlar üzerinde bir literatür araştırmasından oluşuyor. Son bölüm de ise yani çalışmanın araştırma kısmında Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerine uygulanmak üzere hazırlanan ve SPSS programında çözümlenmiş anket çalışması vardır. Elde edilen verilerin frekans analizi, standart sapma, ortalamaları hesaplanmış ve likert sorulara faktör analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
New media has an indispensable place in the lives of individuals. The new media, which offers an interactive environment, can bring individuals into both source and target audience status. To be affected and affected by the individual new media tools are becoming increasingly attractive and succed to create addiction. When we think that the impact of new media on people is so important we cannot ignore the impact on the consumption process. Consumption initially serve only to meet the needs nowadays, this meaning has been widened and comsumption has caused to a focus on pleasure-oriented shopping. İn this process new media has an important tool that serves the consumers tend to hedonic consumption. Performed this work consists of three main parts new media hedonic consumption and application. Topic of this work to investigate the effect of new media on hedonic consumption on university students. First of all first part consist of topics such as new media concept new media types,advantages and disadvantages of new media, the difference from traditional media. The second part consist of the history of hedonism, the concept of the hedonicconsumption, consumer behaviors and liteature research part of the study prepared to for applying to Sakarya University faculty of communication and solved at spss program survey study.Frequency analysis of the datas obtained,standart deviation, were calculated averages and factor analysis was applied to likert questions.