Siber uzayın NATO'nun güvenlik anlayışına etkisi
The effect of cyberspace on NATO's securi̇ty understanding
- Tez No: 556061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİR AKYEŞİLMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Soğuk Savaş sonrası bilgi ve iletişim ağlarında ve teknolojide yaşanan büyük gelişimler sonrasında karşımıza yeni bir alan çıkmaktadır. Bu alan fiziki dünyadan bağımsız olan, mekân ve zaman kavramına bağlı olmayan ve internete dair her şey olarak ifade edilebilen siber uzaydır. Fazlaca belirsizliklerle dolu bu alanda, tüm aktörler bir şekilde muhatap olmuş durumdadır. Birçok faydayı ve zararı içerisinde barındıran siber uzayda devletler kendi başına rol alabildiği gibi ulusal ve uluslararası kuruluşlar da etkinlik sağlamaktadır. Bu organizatörlerden çok önemli bir yere sahip olan NATO, siber uzayda kendini ön plana çıkaracak şekilde etkinlik sağlamaya çalışmaktadır. NATO'nun bir askeri savunma örgütü olarak kurulmasından sonra yeni bir tehdit alanı olarak da görülen siber alanda ülkelerin ortak savunmaya başvurması ve birlikte hareket etmesi durumu söz konusu olmuştur. NATO, üyelerini siber saldırılara karşı korumada kritik bir rol oynayabilir. Özellikle bir İttifak olarak yaptığı çalışmalar, yayınladığı belgeler ve aldığı kararlarla, NATO'nun siber alandaki tehdit ve saldırılara karşı nasıl hareket ettiği ve ne derece etkin olduğu konusu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
A new field emerges after the big developments in post- Cold War information and communication and technology. This field which is independent from physical world, not depending on time and place concept and is seen as everything linking to the internet is cyber space. In this area filled with too much uncertainty, all actors have been in some way involved. not only states participate by themselves but also national and international establishments contribute in cyber space including a lot of benefit and harm. NATO which has more important role than these organizers is trying to take participate the way highlight itself in cyber space. After NATO was established as a military defence organization, it is discussed that countries are defending and moving all together in cyber space also is seen as a new threatening area. NATO can play a critical role in protecting its members against cyber attacks. The topic that how NATO acts against threats and attacks in cyber space and to what extend its active, especially with the actions taken as an alliance, published documents and decisions is forming the subject of study.