Cinayet suçu hükümlüleri ile cinsel istismar suçu hükümlülerinin suç işleme eğilimleri ile sosyo-demografik özellikleri arasındaki ilişki
Investigation of the relationship between criminal offenses and sexual exploitation and convicts of crime and socio-demographic characteristics
  1. Tez No: 556063
  2. Yazar: GAMZE EKMEKCİ PEKTEZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Suç davranışı, insanlık tarihinin oldukça ilgi çeken konularından biridir. Suç davranışı, kişinin suç işleme eğilimi bazı yaş, eğitim durumu, medeni durum, cinsiyet, ziyaretçi gelip gelmeme durumu, psikolojik hastalığının olup olmama durumu vb gibi sosyo-demografik özelliklerden etkilenmektedir. Bu nedenle araştırmanın amacı, daha önce cezaevine giren cinayet ve cinsel istismar hükümlülerinin, daha önce cezaevine girmemiş hükümlüler ile öfke ifade biçimleri ve dürtüsellik düzeyleri arasındaki farklılığı incelemektir. Bu amaç doğrultusunda Kocaeli Açık Ceza İnfaz Kurumunda cinayet ve cinsel istismar suçlarından hüküm almış toplam 30 hükümlü ile derinlemesine görüşme yapılmıştır. Yapılan bu görüşmeler sırasında hükümlülerden araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Araştırma Katılım Formu, Spielberger Sürekli Öfke ve Öfke Tarz Ölçeği, Barratt Dürtüsellik Ölçeği Kısa Formu kullanılmıştır. Yapılan Ki-Kare analizi sonucunda Psikolojik rahatsızlık ile intihar girişimi arasında anlamlı bir ilişki çıkmıştır. Elde edilen verilere bakıldığında Daha önce cezaevine girmeyen hükümlülerin öfke ölçeğinden aldığı puan ortalaması, daha önce cezaevine giren hükümlülere göre daha yüksektir. 30 hükümlü ile yapılan derinlemesine görüşmeler sonucunda suça karışma davranışının genç yetişkinlikte başladığı, ailevi ve maddi problemlerin etkili olduğu görülmüştür. Ceza infaz kurumlarında uygulanan hükümlülere yönelik stresle başa çıkma, öfke kontrol çalışmalarının daha hayata yönelik olması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study's topic includes examinations on commital tendencies with the sentenced people from sexual assault and the sentenced people's relationships in the way of socio-demographic (Age, Education status, and Mental health of the sentenced person).It is thoroughly interviewed with 30 sentenced people from sexual assault and sentenced people in Kocaeli Semi-Custodial Institution. During the interviews which have been practised upon the sentenced people, Personal Information Forms, Research Participation Forms, Spielberger Anger and State Anger Forms and Barratt Forms are used. According to Ki-Kare Analysis Result, there is a significant relationship between psychological disorder and suicide attempt. According to psychological examination results, average point of anger forms which is practised on the criminals who have not been received into prison before is higher than the criminals who have been received into prison. It is analysed that as a result of psychological interviews in groups carried out total 30 sentenced people, they take to commit an illegal act when they are young adult and it includes in forcible problems stemming from familial matters and economic. It is thought that group interviews which have been arranged for aiming sentenced prisoners including overcoming stress, anger management practises among groups are required to be more implementable in the department of correction institutions.