The effectiveness of cognitive behavioral therapy in reducing performance anxiety in elite Turkish athletes
Bilişsel davranışçı terapinin performans kaygısı sağıltma üzerindeki etkisinin profesyonel sporcularla çalışılması
- Tez No: 556062
- Danışmanlar: PROF. DR. FALİH KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Performans kaygısı uzun süredir araştırmacıların dikkatini çeken bir konu olmasına rağmen, sporcularla bu konu üzerinde yapılmış az sayıda çalışma bulunmaktadır. Yüksek kaygı seviyeleri, odaklanmış dikkat, güçlü fiziksel kuvvet ve tam kontrol gerektiren spor performansları göz önüne alındığında özellikle büyük problem yaratabilir. Çalışmanın amacı, bilişsel davranışçı terapinin (BDT) profesyonel sporcuların kaygı seviyesini azaltarak performanslarını yükseltmek üzerindeki etkisini araştırmaktır. 15-19 yaşları arasındaki, 22 gönüllü profesyonel Türk sprinter koşucu ile yapılan çalışmada, sporcular BDT grubu ve kontrol grubu olarak ikiye ayrılmıştır. 6 günlük BDT uygulaması sonucunda, BDT grubundaki sporcuların, kontrol grubundaki sporculara nazaran performans skorlarında belirgin bir iyileşme ve kaygı skorlarında belirgin bir düşüş beklenmiştir. Ön test son test yöntemi uygulanarak, BDT uygulaması iki ulusal müsabaka arasında yapılmış, kaygı ve skor ölçümleri için de bu müsabakalar kullanılmıştır. Katılımcıların kaygı seviyeleri yarışlar öncesinde Dört Sistem Kaygı Envanteri (DSKE) ile ölçülmüştür. 2x2 ANOVA ve eşleştirilmiş örneklemler t testi ile yapılan analize göre, BDT grubunun ön test ve son test ölçümleri arasında performans ve kaygı skorları anlamlı bir farklılık gösterirken, kontrol grubu için anlamlı bir fark görülmemiştir. Sonuçların performans kaygısı sağıltım teknikleri açısından etkileri çalışmada tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Performance anxiety has been a hot research topic for a couple of decade; however, the research is relatively rare with athletes. Elevated levels of anxiety symptoms may especially be problematic during a sport performance that requires increased focus, high physical strength and high control. The aim of the present study is to investigate the effectiveness of cognitive behavioral therapy (CBT) to reduce performance anxiety of elite athletes. 22 voluntary participants from a group of elite Turkish sprinters, between the ages of 15 and 19, were randomly assigned to CBT group or control group. After six sessions of CBT, it is expected that participants of CBT group show significantly reduced levels of anxiety before the competition, and significantly improved scores compared to participants from the control group. In accordance with a pretest-posttest design, the CBT application was held between two competitions, the scores of the competitions were used as performance measurement. The anxiety levels of participants were measured before each competition with Four Systems Anxiety Questionnaire (FSAQ). 2X2 ANOVA and Paired samples t-test detected significant differences between pretest and posttest scores of CBT group in terms of performance and anxiety level, whereas there was no significant difference for control group. The implications of the results were discussed regarding treatment of performance anxiety in sports.