John Dewey'in ilerlemeci eğitim felsefesine dayanan öğrenci merkezli eğitimin öğrencilerin Türkçe dersindeki akademik başarısına etkisi
Effect of student centered education grounded in Dewey's progressive educational philosophy on students' academic achievements in Turkish class
  1. Tez No: 556070
  2. Yazar: ADEM ASMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CÜNEYT BİRKÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
21. yüzyılda birey ve bireye verilen değer oldukça önem kazanmıştır. Bireye verilen bu değer bireyin kültürel, sosyal, ekonomik vb. alanlarda gelişmesini sağlayan eğitime verilen değeri ve buna bağlı olarak okullaşmayı arttırmıştır. Okullaşmanın artması yada eğitim sürelerinin uzaması bireylerin daha iyi gelişmelerini sağlamak için düşünülse de eğitim ortamında öğrencinin pasif alıcı bir konumda olması, bilginin sadece öğrenmek ve ezberlemekten ibaret görülmesi, önceliğin konular ve eğitim müfredatının olması öğrencilerin kendilerinin tanıyamamalarına ve başarısız olmalarına sebep olmaktadır. Eğitimin merkezine öğrencinin ilgi ve ihtiyaçlarının konulması, motivasyonlarının artırılması, kendi yeteneklerinin farkına varması gibi etkenler öğrencilerin sosyal hayatta ve okulda başarılı olmalarını sağlayacaktır. Bu araştırmada John Dewey'in İlerlemeci eğitim felsefesinin eğitime yansıması olan öğrenci merkezli eğitim metodunun öğrencilerin Türkçe dersindeki akademik başarılarını arttırmasındaki etkileri incelenmiştir. Araştırma, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı İstanbul/Sancaktepe ilçesi Şehit Öğretmen Nurgül Kale İmam Hatip Ortaokulunda öğrenim gören 40 Deney grubu,40 kontrol grubu olmak üzere toplamda (80 öğrenci) 6. sınıf öğrencisiyle yapılmıştır. Araştırmada, iki faktörlü desen olarak tanımlanan ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Ölçme aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen öğrencilerin Türkçe dersindeki akademik başarısını ölçmek amacıyla 6 klasik ve 9 çoktan seçmeli (dört seçenekli) toplamda 15 sorudan oluşan başarı testi uygulanmıştır. Araştırmacı 6 haftalık eğitim süreci sonunda deney grubunda öğrenci merkezli eğitim; kontrol grubunda ise öğretmen merkezli eğitim metodunu kullanmıştır. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin Türkçe başarı testinden aldıkları sınav puanları göz önünde bulundurulduğunda deney grubuna uygulanan öğrenci merkezli eğitimin öğrencilerin Türkçe dersindeki akademik başarılarını arttırmasında olumlu yönde bir fark oluşturduğu görülmüştür.(Z=-5,472; p>0,05). Kontrol ve deney grubunda yer alan öğrencilerin öğretmen merkezli eğitim ve öğrenci merkezli eğitime yönelik görüşlerini almak amacıyla uzman görüşü alınarak oluşturulmuş açık uçlu 8 sorudan oluşan görüşme formu odak grup görüşmesi yöntemiyle rastgele seçilen 4 deney grubu 4 kontrol grubu öğrencisine uygulanmıştır. Deney grubundaki öğrencilerin yapılan görüşmelerde Türkçe dersinde konuları tartışarak ve birbirlerine sorular sorarak işlemelerinin daha etkili ve keyifli bir öğrenmeyi sağladığını ve derse aktif katıldıklarında motivasyonlarının ve özgüvenlerinin arttığını ve derste edindiği bilgi ve becerilerin kendilerine günlük hayatta da fayda sağladığını dile getirmişlerdir. Öğretmen merkezli eğitimin uygulandığı kontrol grubundaki öğrencilerle yapılan odak grup görüşmesinde ise öğrencilerin derste öğretmenin tek taraflı olarak ders anlatmasının konuları yeteri düzeyde anlayamamalarına sebep olduğunu ve genelde Türkçe dersinde konuların ezberlenerek işlenmesinden sıkıldıklarını, kendilerini yeteri kadar ifade edemediklerini buna karşın öğretmenin farklı etkinlikler ve çalışmalar yaparak dersi daha eğlenceli ve verimli hale getirebileceğini ifade etmişlerdir. Yapılan çalışmalar John Dewey'in İlerlemeci eğitim felsefesinin öğrenme ortamına yansıması olan öğrenci merkezli eğitimin öğrencilere yaparak-yaşayarak öğretmeyi esas alan bir yapısının olmasından dolayı öğrencilerin derse daha istekli ve aktif katıldıklarını problemlere eleştirel ve sorgulayıcı yaklaşabilme becerisini kazandırdığı sonucunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The value of the individual is peaked in 21st century, so is the value of education which allows individuals to improve socially, economically and culturally. Developments such as high rates of schooling and lengthening of years dedicated to education are all signs of the increasing value of education. Although these developments are good signs, since the students are passive in learning activities, knowledge is seen as something only to be learned or memorized, and since only priority is curriculum; the students are not able to discover themselves and are prone to failure. Factors like education structure built on student interests and needs, increasing their motivation and letting them discover their own abilities would, indeed, make a difference in students' life and help them success. In this research, we examined the effects of student centered research method, which is the reflection of John Dewey's progressive approach in education, on students' academic achievements in Turkish course. The study has been executed on a sample consisting of 80 6th grade students which divided into two as 40 is experiment group and 40 is control group studying at Martyr Teacher Nurgül Kale Primary School in Sancaktepe district of İstanbul. The pretest-posttest controlled experimental design which is also described as two factor design is used. In order to measure academic achievement in the course, a test composed of 15 questions 9 of which are multiple questions is applied. For six weeks, experiment group are trained via student centered method whereas control group got standard method of training. After six weeks, academic achievement test was done and it was observed that the results of the experiment group were significantly higher than the other group (Z=-5,472; p> 0,05). For the purpose of gaining insight about students' ideas on student-centered vs. instructor centered education, an interview form including 8 open-ended questions is implemented to 4 experiment group and 4 control group students who are randomly selected. According to this interview, experiment group students claimed that it is way more enjoyable and effective to learn in the class by asking questions to each other and discussing, moreover when they actively contribute in the class their motivation and self-confidence are raised and also information they learnt is more attributable to daily life that way. On the other hand, control group sample uttered otherwise saying teacher-centered method is a thwart on their full acquisition and best absorption of the course. Besides They got bored of over exhaustion of memorization techniques in Turkish course so instructors could handle this situation by integration different activities to their curricula. Past research has shown that student-focused approach in education which is postulated by John Dewey, since it has a gist that lets students learn by doing and living, makes them eager, actively contributing and able to approach problems critically.