İşletme finans yöneticilerinin finansal inovasyonlara yönelik algıları üzerine bir araştırma
A study on the perceptions of financial managers towards financial innovations
- Tez No: 556069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZUM ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Finansal yönetimde ve Finans Teorisi'nde, finansal inovasyonların son yılların önemli bir konusu olduğu tespit edilmiştir. Sosyal Psikoloji Bilimi'ne göre algılar, tutumlar, niyetler ve davranışlar ilişki içindedir. Bilişsel, duygusal ve davranışsal olarak gruplandırılan algılar zamanla tutumları belirler. Niyetler, bu tutumların ürünleridir. Sonuç olarak, davranışlar, algı, tutum ve niyetlerin bir sonucu olarak karşımıza çıkarlar. Bu süreci açıklayan Teknoloji Kabul Modeli (TKM) gibi yaklaşımlar mevcuttur. Çalışmada finansal inovasyona bu sosyal psikolojik yoldan yaklaşılmıştır. İlk olarak, finansal inovasyon bir davranış olarak kabul edilmiştir. Daha sonra, İnovasyon Yayılım Teorisi (İYT) ve benzer yaklaşımlardan yararlanarak dikkatlice gruplandırılan değişkenler, Likert tipi sorular vasıtasıyla toplanan veriler kullanılarak parametrik olmayan istatistiksel testlerle, regresyon, faktör analizleri ve Teknoloji Kabul Modeli (TKM) ile ölçülmüş ve anlamlandırılmıştır. Algı değişkenlerinin ve demografik değişkenlerin, finansal inovasyon kullanım niyeti davranışı üzerinde etkiye sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Financial Innovations have been determined as an important research area last decades in financial management practices and financial theory. According to Social Psychology, there is a relationhip among perceptions, attitudes, intentions and behaviors. Perceptions, which are classified as cognitive, emotional and behavioral forms determine attitudes over time. Intentions are products of these attitudes. At the end, behaviours can be determined with these perceptions, attitudes and intentions. There are some theories and approaches explain these process such as Technology Acceptance Model (TAM). In this study, financial innovations are explained with this social psychological way. The data collected through Likert-type questions, the variables classified by using Innovation Diffusion Theory (IDT) and similar approaches, the non-parametric statistical tests, regression, factor analyzes and Technology Acceptance Model (TAM) are used for modelling. The results show that perception and demographic variables have statistically significant effect on the intention to use financial innovations.