İnşaat sözleşmesinde yüklenicinin cezai şart sorumluluğu
Liability for penalty clause of the contractor in construction contract
  1. Tez No: 556083
  2. Yazar: MEHMET ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TOPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
İnşaat sözleşmesi eser sözleşmesinin en yaygın türlerinden birisidir. İnşaat sözleşmesinde iş sahibi, yapının zamanında ve sözleşmeye uygun olarak kendisine teslim edilmesini arzu eder. Bunun temini için sözleşmelerde, sıklıkla, cezai şart kararlaştırılır.Çalışmanın amacı inşaat sözleşmesinde yüklenicinin cezai şart sorumluluğunun incelenmesidir. İnceleme yapılırken doktrinde yer alan görüşlere ve Yargıtay kararlarına da yer verilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, inşaat sözleşmesi ve cezai şarta ilişkin genel esaslar incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, iş sahibinin cezai şartın uygulanmasına ilişkin talebi ve bu talebin sonuçları analiz edilmiştir. Buna ek olarak, iş sahibinin cezai şartı aşan zararını talep etmesi ve cezai şartın indirilmesi meselesi de inceleme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The construction contract is one of the most common type of work contract. In the construction contract, the business owner wishes that the structure will be delivered to him on time and in accordance with the contract. In contracts to ensure this, penalty clauses are often decided. In this study, it is aimed to examine the liability for penalty clause of the contractor ın construction contract. The views in the doctrine and Supreme Court's decisions were also included in this process.In the first section of the study, general principles of the construction contract and penalty clause were examined.In the second section of this study, the business owner's request for the implementation of penalty clause and consequences of such request were analyzed. In addition to this, the business owner's request about damages that is in excess of penalty clause, and reducing the penalty clause were also examined in this section.