Türkiye'deki eğitim fakültelerinde görevli öğretim elemanlarının demografik özellikleri ile iyi oluşları arasındaki ilişki
The relationship between demographic variables and well-being of academic staff teaching at faculties of education in Turkey
- Tez No: 556089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL KABLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmada Türkiye'deki eğitim fakültelerinde görevli öğretim elemanlarının iyi oluş düzeyleri; medeni durum, idari görev durumu, mesleki kıdem ve akademik unvan değişkenlerine göre nicel ve nitel yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Araştırmanın nicel çalışma gurubunu Türkiye'deki eğitim fakültelerinde görevli 802 öğretim elemanı; nitel çalışma grubunu 7 farklı üniversiteden 20 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Araştırmada nicel veri toplama aracı olarak Demirci vd (2017) tarafından geliştirilen PERMA İyi Oluş Ölçeği Türkçe formu ve araştırmacı tarafından geliştirilen demografik bilgi formu; nitel veri toplama aracı olarak da yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel ölçme aracı öğretim elemanlarına elektronik ortamda ulaştırılmıştır. Ölçek olumlu duygular, bağlanma, olumlu/iyi ilişkiler, anlam ve başarıdan oluşan 5 alt faktör ve 23 maddeden oluşmaktadır. Araştırmada elde edilen nicel veriler, SPSS 22.0 istatistik programı üzerinden ilişkisiz örneklemler t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılarak analiz edilmiştir. Öğretim elemanlarıyla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler içerik analizi sürecine uygun olarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öğretim elemanlarının iyi oluş düzeylerinin medeni duruma göre anlamlı bir fark gösterdiği belirlenmiştir. Buna göre evli öğretim elemanlarının iyi oluş puanları bekar öğretim elemanlarından daha yüksektir. Öğretim elemanlarının iyi oluş düzeylerinin idari görev durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Öğretim elemanlarının iyi oluş düzeyleri mesleki kıdeme göre anlamlı bir fark göstermiştir. Buna göre, görev yılı 16 yıl ve üzerinde olan öğretim elemanlarının iyi oluş puanları meslekte ilk on beş yılı içerisinde olanlardan daha yüksektir. Son olarak, öğretim elemanlarının iyi oluş düzeyleri akademik unvana göre anlamlı bir fark göstermiştir. Buna göre araştırma görevlilerinin iyi oluş düzeyleri profesör, doçent, doktor öğretim üyesi ve öğretim görevlilerinden düşüktür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to assess the wellbeing of academic staff teaching at faculties of education in Turkey in relation to demographic variables such as marital status, administrative duties, seniority (tenure) and academic title by employing both quantitative and qualitative research models. Quantitative data of the study has been collected by administering PERMA Profiler Turkish Form (Demirci et al., 2017) and demographic information sheet to 802 academic staff teaching at faculties of education in Turkey. The PERMA form consists of 23 items falling under the sub-dimensions of positive emotions, engagement, relationships, meaning, achievement, and vitality. Quantitative research data were analyzed by independent samples t-test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA.) Qualitative data of the study has been collected by conducting semi-constructed interviews with 20 academic staff from 7 different faculties of education. Qualitative research data were analyzed by qualitative content analysis. Results indicate that the well-being of academic staff shows significant difference regarding marital status. Well-being scores of married academic staff are significantly higher than those who are single. There found no difference in well-being scores with respect to administrative duties. The results show that academic staff with 16 years or more professional seniority have significantly higher scores of well-being compared to those in their first fifteen years in the academic field. Finally, the results suggest a significant difference in well-being scores of academic staff in terms of an academic title. Accordingly, research assistants' score of well-being is the lowest among professors, associate professors, assistant professors, and lecturers.