Algılanan stres düzeyinin iş tatmini üzerindeki etkisi: Bir kamu hastanesinde çalışan hemşireler üzerinde bir araştırma
The effect of perceived stress level on job satisfaction: A research on nurses working at a public hospital
  1. Tez No: 556113
  2. Yazar: GÖNÜL HAVARE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma çerçevesinde, bir kamu hastanesinde görev yapmakta olan hemşirelerin algıladıkları stresin iş tatminleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışma kapsamında öncelikle sağlık, hastane, hemşire, stres ve iş tatmini kavramları hakkında literatür taranmıştır. Araştırma için gerekli olan veriler, hazırlanan anket formu ile toplanmıştır. Algılanan stresi ölmek üzere Cohen, Kamarck ve Mermelstein (1983) tarafından geliştirilen, Türkçe'ye uyarlaması Eskin, Harlak, Demirkıran ve Dereboy (2013) tarafından gerçekleştirilen 14 maddelik“Algılanan Stres Ölçeği”yöneltilmiştir. İş tatminini ölçmek için Brayfield ve Rothe (1951) tarafından geliştirilen, Yoon ve Thye (2002) tarafından kısaltılan, Kuşluvan ve Kuşluvan (2005) tarafından Türkçe'ye uyarlanan 5 maddelik İş Tatmini Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma, İstanbul ilinde Bahçelievler Devlet Hastanesi'nde görev yapan 229 hemşire üzerinde gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen hipotez testleri neticesinde; algılanan stresin iş tatminini anlamlı ve negatif şekilde etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In scope of this research, perceived stress of nurses working in a public hospital on their job satisfaction was investigated. In the study, first of all, literature was reviewed on the concepts of health, hospital, nurse, stress and job satisfaction. Data required for the research was gathered via prepared survey form. In order to measure perceived stress, The Perceived Stress Scale with 14-items developed by Cohen, Kamarck and Mermelstein (1983), and adapted into Turkish by Eskin, Harlak, Demirkıran and Dereboy (2013) was used. Moreover, in order to measure job satisfaction, Job Satisfaction Scale developed by Brayfield and Rothe (1951), shortened by Yoon and Thye (2002), and adapted into Turkish by Kuşluvan and Kuşluvan (2005) was used. The research was conducted with 229 nurses working at Bahçelievler Public Hospital in Istanbul. As the result of hypotheses tests, it was found that there is significant and negative effect of perceived stress on job satisfaction.