Connections between 'Joker' from 'The Dark Knight' directed by Christopher Nolan and 'Narcissus' from the ancient Greek mythology
Christopher Nolan'ın yönettiği 'Kara Şovalye' filmindeki 'Joker' karakteri ile antik Yunan mitolojisi kahramanlarından 'Narcissus'un bağlantıları
- Tez No: 556134
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN BÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sinema, duyuları ve duyguları harekete geçiren, insanı tüm yönleriyle gösterebilen bir sanat dalıdır. Sinema endüstrisinde üretilen pek çok film, karakterlerini psikolojiden ve mitolojiden almıştır. İlk olarak çizgi romanlarda, şimdi ise beyazperdede karşımıza çıkan 'süperkahraman' hikayeleri de büyük ölçüde mitolojik olaylar ve karakterler ışığında yaratılmıştır. Çizgi romanların sinema ile birleştirilerek hareketli olarak yansıtılabilmesi, günümüzde Hollywood sineması ile mümkün olmaktadır. Çizgi romanlar sinemaya aktarılırken, sürekli gelişen teknolojinin de yardımıyla yazarlar ve yönetmenler hayal dünyalarını daha rahat ortaya koyabilmektedir. Bu çalışmada, Christopher Nolan'ın hayal dünyasının“Batman”çizgi roman karakteriyle buluşması sonucu ortaya çıkan“Kara Şövalye”filminin kötü kahramanı“Joker”in narsist kimliği araştırılacaktır. Bununla birlikte narsisizme adını veren ve Antik Yunan Mitolojisinde karşımıza çıkan“Narcissus”un, Joker ile benzerlikleri ve bağlantıları incelenecektir. Bu inceleme yapılırken, narsisizm üzerine ilk önemli çalışmayı yapan Freud'un rehberliğinde psikanalitik yöntemler temel alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Cinema is the art that stimulates sensations and emotions, also that can show all aspects of complex human behaviors, as well as many films produced in the cinema industry have benefited from psychology and mythology. Firstly in comic books and now in theatres, 'superhero' stories are largely created in the light of mythological events and characters. The animated projection of the comic book by combining it with cinema is now possible with Hollywood cinema. Thanks to the ongoing development of technology, writers and directors can easily reveal their imagination in the transfer of comics to the cinema. In this study, the narcissistic identity of“Joker”, the antagonist of the movie“The Dark Knight”, which emerged as a result of Christopher Nolan's imaginary world meets with the“Batman”comic character of the fantasy world, will be investigated. However, the similarities and connections of Narcissus with the Joker, who called narcissism and came across in ancient Greek mythology, will be examined. While doing this, psychoanalytic methods will be based on the guidance of Freud, who did the first major study on narcissism.