Woman, food and redefining her-self: A feminist reading of Fay Weldon's The Fat Woman's Joke, Margaret Atwood's The Edible Woman and Laura Esquivel's Like Water for Chocolate
Kadın, yemek ve kadının kendini yeniden tanımlaması: Fay Weldon'ın The Fat Woman's Joke, Margaret Atwood'un The Edible Woman ve Laura Esquıvel'in Lıke Water for Chocolate romanlarının feminist bir okuması
- Tez No: 870542
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DÜRRİN ALPAKIN MARTINEZ CARO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu doktora tezi Fay Weldon'ın The Fat Woman's Joke, Margaret Atwood'un The Edible Woman ve Laura Esquivel'in Like Water for Chocolate adlı romanlarında kadının ataerkil toplumdaki konumu ve rollerini, kadının öznelliğinin metaforik tüketimini ve son olarak kadının buna karşı koyuşunu inceleyecektir. Seçilen bu romanlarda, ikili zıtlıklar üzerine kurulu ataerkil sistem tarafından bir cinsiyet kategorisi ve erkeğin ötekisi olarak tanımlanan kadın kavramı sorgulanmakta ve bununla birlikte kadın ve kadına ait olanı özgürleştirme amacı öncelik kazanmaktadır. Seçilen romanlardaki kadın kahramanlar, kendilerini ataerkil sistemin tanımlamaları ve kısıtlamalarından kurtarmaya ve gerçek benliklerini ifade etmeye çalışırken, yemek yemek ve yemek pişirmek, birer kadın alanı olarak ev ve mutfak ve kadın bedeni kavramları kullanılmaktadır. Bu sayede kadının erkekler tarafından tüketiliyor oluşu durumu tersine çevrilmekte ve kadının kendi kendini ifade edebilmesi sağlanmaktadır. Bu doktora tezi, cinsiyete göre belirlenmiş aile içi rollerin ters-yüz edilmesi, kadın kavramının ve buna ek olarak erkek egemen toplum tarafından tanımlanan mekân ve beden kavramlarının sorgulanması ve kadının erkekler tarafından belirlenen benliğinden kurtularak kendini yeniden tanımlaması konuları üzerinde durmaktadır. İncelenen romanlarda bu konuların yemek yemek ve yemek pişirmek gibi yiyecek ile ilgili olan unsurla olan ilişkisi de ele alınmaktadır. Böylece, bu çalışma mekân ve beden kavramları üzerinden kuramsal bir çerçeve oluşturarak, feminist bir okuma sunmakta ve The Fat Woman's Joke romanında Esther, The Edible Woman romanında Marian ve son olarak Like Water for Chocolate adlı eserde ise Tita karakterlerinin birer metafor olan yemek ve tüketim kavramlarını tam tersine çevirerek erkekler tarafından baskı altına alınmayı reddedişlerini ve kendilerini yeniden tanımlama süreçlerini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on the connections between Fay Weldon's The Fat Woman's Joke, Margaret Atwood's The Edible Woman, and Laura Esquivel's Like Water for Chocolate through an analysis of woman's position and role in patriarchal societies, the metaphoric consumption of woman and finally woman's resistance. In these novels, woman as a gender category, as the opposite of man and thus as defined by the oppositional masculinist logic is questioned and problematized with the possibility of liberating 'female' from patriarchal bounds. The heroines struggle to liberate themselves from the definitions and restrictions of patriarchy in order to find and express their true selves. Food, in terms of eating and cooking, home and kitchen as feminine spaces and the female body are used to subvert the notion of woman's definition and limitation by man, thus leading to woman's representation of herself by herself. This dissertation will discuss how eating, cooking and food related activities in the selected novels become means of subverting the gendered domestic roles, deconstructing 'woman' as well as the male defined spaces and the socially predefined body to express a self that denies male definition and that becomes a subject in her own right. Using theories of space and body as the conceptual framework, this study aims to provide a feminist reading with the claim that, Esther in The Fat Woman's Joke, Marian in The Edible Woman and Tita in Like Water for Chocolate, juxtapose the metaphor of consumption, by rejecting the hierarchical masculinist logic and by redefining themselves.