Ankara'daki teknopark girişimlerinin başarısını etkileyen yönetimsel faktörler
The administrative factors' effect on science park initiatives' success in Ankara
  1. Tez No: 556145
  2. Yazar: PINAR BİLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Teknopark (veya bilim parkı) kurulmasının temel amacı, bir teknolojinin icat edilmesini ve üretilmesini kolaylaştırmak ve araştırmacıları, eğitim kurumunu ve teknoloji temelli şirketleri bir araya getirerek onları ticari (kârlı) duruma getirmektir (Petree et al 2000: 3; Aktaran: Agoes, Par, Ervina, Par, 2015: 1). Stratejik yönetim ve girişimcilik alanları büyük ölçüde birbirinden bağımsız olarak gelişmekle birlikte, her ikisi de firmaların çevresel değişime nasıl adapte olduklarına ve değer yaratmadaki belirsizliklerin ve süreksizliklerin yarattığı fırsatlardan nasıl yararlanıldığına odaklanmaktadır (Hitt ve İrlanda, 2000; Venkataraman ve Sarasvathy, 2001). Yeni teknolojiler geliştirirken girişimlerin stratejik planlamalarını yapmaları onlara rekabet avantajı sağlar. Yenilik ve AR-GE faaliyetlerini desteklemek amacıyla kurulan teknoparklardaki girişimlerin büyümesinin ya da başarıya ulaşmasını etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörler arasında girişimin bulunduğu teknoparkların payı ve girişimlerin stratejik yönetimi faktörünün ön planda sayılabilir. Bu tezde stratejik girişimcilik ve teknoparkların yönetimi açısından Ankara'daki teknopark firmalarının başarısını etkileyen faktörler tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the establishment of a a science park is to facilitate the invention and production of a technology and to bring them together into a commercial (profitable) situation by bringing researchers, educational institutions and technology-based companies together (Petree et al 2000: 3; Ervina, Par, 2015: 1). Although the areas of strategic management and entrepreneurship are largely independent from each other, they both focus on how companies adapt to environmental change and how opportunities to create opportunities for uncertainties and discontinuities in creating value (Hitt and Ireland, 2000; Venkataraman and Sarasvathy, 2001). When developing new technologies, the strategic planning of the enterprises gives them a competitive advantage. There are many factors that influence the growth or success of enterprises in science park established to support innovation and R&D (Research and Development) activities. These factors include the management of technoparks and the strategic management of enterprises. In this thesis, the factors affecting the success of technopark companies in Ankara will be discussed in terms of strategic entrepreneurship and management of technoparks.