Müşterilerin ticari banka tercihlerini etkileyen faktörlerin analizi üzerine bir araştırma
A research on the analysis of factors affecting thecustomer's preferences of commercial banks
  1. Tez No: 556147
  2. Yazar: LATİFE ERMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT CANBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Günümüzde Bankacılığın finansal yapının işlemesinde çok önemli fonksiyon ve görevleri bulunmaktadır. Ticari hayatın vazgeçilmezi olan bankalar gerek yurt içi işlemlerde gerekse yurt dışı işlemlerde baş aktör rolünü üstlenmiş durumdadırlar. Dünya'da ve Ülkemizde yapısal olarak kendini sürekli değiştiren ve yenileyen bankacılık sektörü, ilerleyen teknoloji ve sürekli değişen kültürel yapı, yaşanan krizler ve sermaye yapılarındaki değişkenlikler gibi sebeplerle çağa ayak uydurabilmek ve mevcut müşteri portföylerini koruyarak yeni müşteriler kazanabilmek çabası ile yoğun bir rekabet içerisi de faaliyetlerine devam etmek durumda kalmaktadırlar. Uluslararası bankacılık sermaye hareketleri sebebiyle Ülke de yabancı sermayeli banka sayısındaki artışı, güçlü sermaye desteklerini arkalarına alan yabancı bankalar için avantaj yaratıyor olmakla birlikte yerel bankalarda ise rekabet koşullarını zorlaştırıcı etki oluşturmaktadır. Bankacılık sisteminde sunulan tüm ürün ve hizmetler bankadan bankaya çok fazla farklılık göstermemekte hatta neredeyse aynıdır. Bu durumda rekabette avantaj yaratmak için diğer faktörler önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı; müşterilerin ticari banka tercihlerinde etkili olan faktörlerin analizi ile birlikte ilgili faktörler içerisinden müşteriler için önemli olanları belirlemektir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, Banking has important functions and duties in the operation of financial structure. Banks, which are indispensable for commercial life, have taken on the role of chief actor in both domestic and international transactions. The banking sector, which constantly changes and renews itself structurally in the world and in our country, also aims to keep pace with the era due to advancing technology and continuously changing cultural structure, crises and variations in capital structures. Because of the international banking capital movements, the increase in the number of foreign capital banks in the country creates an advantage for foreign banks which have strong capital support behind them, but they have an impact on the competition conditions in local banks. All products and services offered in the banking system do not differ much from bank to bank and are almost the same. In this case, other variables gain importance to create competitive advantage. The aim of this study is; analysis of the factors influencing the Commercial Bank Preferences of the customers and determining the important factors for the customers within the related factors.