Nakitsiz toplum sürecinde ticari müşterilerin, kart kullanım tercihlerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A study on payment cards usage preferences of commercial customers during cashless society process
  1. Tez No: 649457
  2. Yazar: ERTAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ÖNGEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Bilişim ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde, mobil, dijital, ve kartlı sistemler kullanılarak yapılan ödemelerin toplam ödemelerden aldığı pay artmakta, nakit kullanımı azalmaktadır.“Nakitsiz Toplum”adı verilen bu süreç, bankalar, ödeme sistemi kuruluşları, teknoloji şirketleri ve hükümetler tarafından desteklenmektedir. Çalışmada nakitsiz toplum sürecinde ticari müşterilerin kart kullanım tercihlerine etki eden faktörler araştırılmaktadır. Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyan bu araştırma ile nakitsiz topluma etki eden unsurlardan, ticari müşteriler tarafından sahip olunan bankacılık kartlarının kullanımında ticari müşteriler tarafından hangi faktörlerden etkilenildiğinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Keşfedici Faktör Analizi yöntemi uygulanarak faktörler belirlenmiş, bu faktörler arasında yer alan nakitsiz toplum sürecinin diğer faktörlerle ilişkisi ise doğrusal regresyon modeli uygulanarak test edilmiştir. Ayrıca ticari müşterilerin seçili demografik özellikleri ile kart sahipliği arasındaki ilişkinin belirlenmesi için Ki-Kare analizleri yapılmıştır. Ticari müşterilerin kart kullanımlarını etkileyen 8 adet faktör tespit edilmiştir.“Nakitsiz Toplum Süreci Föktörünün”diğer faktörlerden etkilendiği görülmüştür. Ticari firmaların faaliyet süresi, ortaklık yapısı, ciro, çalışan sayısı ve sektörleri gibi demografik özellikleri ile kart sahipleri arasında ilişki bulunmaktadır. Nakitsiz toplumun gelişmesi için çalışan kurumlar ile bankacılık kartlarından elde ettikleri gelirin artmasını hedefleyen kuruluşlar belirtilen faktörleri, ürün geliştirme, pazarlama strateji ve politikalarında kullanabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
Thanks to the developments in information and communication technologies, the share of payments made by using mobile, digital and card systems increases in the total payments, while cash usage decreases. This process, named the“Cashless Society”, is supported by banks, payment system organizations, technology companies and governments. The study researches the factors affecting the card usage preferences of commercial customers in the cashless society process. With this unique research in Turkey, it is targeted to determine the factors affecting the cashless society, which factors are affected by commercial customers in the use of banking cards owned by commercial customers. Factors are determined by using the Exploratory Factor Analysis (EFA) method, and the relationship between the cashless society process and other factors, which is among these factors, was tested by applying the linear regression model. In addition, Chi-Square analyzes were conducted to determine the relationship between selected demographic characteristics of commercial customers and card ownership. 8 factors affecting the card usage of commercial customers have been identified. It is observed that the“Cashless Society Process Factor”is affected by other factors. There is a relationship between cardholders and the demographic characteristics of commercial companies such as operating period, shareholding structure, turnover, number of employees and sectors. Institutions working for the development of cashless society and organizations aiming to increase their income from banking cards can use the determined factors in product development, marketing strategies and policies.