Üçüncü kişiler ile çocuk arasındaki kişisel ilişki
  1. Tez No: 556157
  2. Yazar: SEMANUR KARAHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAZIM ALİ SONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Ana baba ile çocuk arasındaki kişisel ilişki 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu (TMK) md.182'de ana babanın boşanma ve ayrılık durumuna özgü olarak düzenlenmiştir. Ancak gerek ana baba yönünden gerekse de ana baba dışında çocuğun hısımları ya da diğer kişiler bakımından kişisel ilişki TMK md.323-326 hükümleri arasında düzenlenmiştir. Kişisel ilişki, çeşitli sebeplerle velayet hakkını kaybeden veya çocuk kendisine bırakılmayan ana babanın ya da olağanüstü hallerin varlığı durumunda çocuğun özellikle hısımları ya da diğer kişilerin çocukla aralarındaki duygusal ilişkilerini sürdürmesine imkan sağlar. Kişisel ilişki kurulmasını istemek ana baba, üçüncü kişiler ve çocuk bakımından bir hak teşkil etmektedir. Kanun koyucu çocuğun menfaatini esas alarak çocukla yakınları arasındaki kişisel ilişkinin kurulmasını, düzenlenmesini ve sınırlandırılmasını düzenlemiştir. Mahkeme tarafından çocukla kişisel ilişki kurabilecekleri hüküm altına alınmadıkça üçüncü kişiler çocukla kişisel ilişki kurulmasını isteme hakkına sahip değildir. Üçüncü kişilerin çocukla kişisel ilişki kurabileceklerine dair kanunda yer alan düzenleme istisnai bir düzenlemedir. Üçüncü kişiler ancak olağanüstü hallerin varlığı durumunda çocuğun menfaati de gerektiriyorsa mahkemeden kişisel ilişki kurulmasını isteme hakkına sahiptirler. Mahkeme kararı neticesinde çocukla kişisel ilişki kurulmasını isteme hakkına sahip üçüncü kişiler bu haklarını mahkemenin belirlediği şekilde ve kanunda örnek olarak sayılan sınırlamalara uygun olarak kullanmak zorundadırlar. Aksi takdirde üçüncü kişilerin kişisel ilişki kurma hakları reddedilebilecek ya da kendilerinden alınabilecektir.
Özet (Çeviri)
The relation of parents and child has arranged in terms of divorced based on article 182 in Civil Law. Yet, personal relation between parents and kids and juvenile's cognates except parents has regulated rely on 323-326 in Civil Law. Personal relation on the one hand enables maintaining emotional relations between kids and parents who lost right of guardianship because of some reasons meanwhile, it enables emotional relations with kid and particularly cognates and an others. Personal relation constitutes in terms of kid, parents and others. Personal relations between kids and his/her relatives in reliance kid's benefit has been arranged by Legislator. Other people have not any right regarding personal relations with kid as long as there is not court order. The regulation which can provide personal relation to others with kid is prerogative. Other people have a right to demand to make a relationships with kid if there are extraordinary situations and court decision and for the benefits of kid. Those people have to exercise this right in accordance with court decisions and legal limitations. Otherwise, right of personal relations between other people and kids might be rejected or taken.