Oyun yayıncıları ve izleyicileri: Twitch.tv üzerinden bir durum araştırması
Game streamers and viewers: A case study through twitch.tv
- Tez No: 556218
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
2000'li yıllarla birlikte internet kullanımı bütün dünyada yaygınlaşmıştır, aynı zamanda teknolojik aygıtlar da herkesin kullanımına açık hale gelmiştir. Bunun sonucu olarak internet başında geçirilen zaman da hızlıca artmaya başlamıştır. İnternet kullanımı ise ana akım medya türlerinin dışında, aynı zamanda bunlarla ilişkili bir medya türü ortaya çıkarmıştır. Yeni medyanın kullanımları ve doğurduğu yeni ilişkiler bu gelişmelere yeni bir boyut eklemiştir. Video oyunlarını internet üzerinden canlı yayınlama etkinliği olarak oyun yayıncılığı, yeni medyanın ve sosyal medyanın en yaygın kullanılan türlerinden birisidir. Oyun yayıncılığında yayıncı ile izleyiciler arasında aktif bir ilişki vardır. Yayıncı ve izleyici arasındaki bu ilişki özellikle siber kültürün imkân ve yeni ilişkilerinin izlerini taşımaktadır. Araştırmada geç modern bireyciliğin ve gençlik kültürünün kazandığı açılımlar bu mecrada kurulan siber kültür ve dijital oyunlar ekseninde incelenecektir. Araştırmanın örneklemini de Twitch.tv isimli oyun yayını sitesindeki katılımcı gözlemler ve sitede yayıncılar ve izleyicilerle yapılan anketler oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
In the 2000s, internet usage has become widespread all over the world, making it accessible to everyone. As a result, the time spent on the internet began to increase rapidly. In addition to the mainstream media types, the use of the Internet has also produced a type of media associated with them. The use of new media and the new relationships it has created have added a new dimension to these developments.The concept of social media and what it brought together added a new dimension to these developments. As a live broadcast event for video games, game broadcasting is one of the most widely used types of new and social media. In game streaming there is an active relationship between the streamer and the viewers. This relationship between the broadcaster and the viewers bears traces of the possibilities and new relationships of cyber culture. In this research, the expansions of late modern individualism and youth culture will be examined in the context of cyber culture and digital games established in this medium. The sample of the research will also be based on the participant observations on the game broadcasting site Twitch.tv and the surveys conducted with the streamers and the viewers on the site.