Understanding the motivators of twitch usage and the role of dark personality traits
Twitch kullanımının motivasyonlarını anlamak ve karanlık kişilik özelliklerinin rolü
- Tez No: 956441
- Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE ASLIHAN NASIR İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sosyal medya platformlarının ortaya çıkması, video içeriği üretimi ve tüketimi günlük yaşamımızın bir parçası haline gelmiştir. Çevrimiçi oyun endüstrisinin büyümesiyle birlikte Twitch en popüler canlı yayın platformları arasında yerini almıştır. Twitch'te yayıncılar canlı bir video paylaşırken izleyicilerle canlı sohbet üzerinden iletişim kurarlar. Twitch, insanları bir araya getiren bir sosyal ağ platformu olarak hizmet verir ve pazarlamacılar, oyun şirketleri ve geliştiriciler için bir pazar sağlar. Ancak, aynı zamanda trollere ve toksik davranışlara uygun bir ortam da yaratmıştır. Bu fırsatlar ve riskler doğrultusunda, bu çalışma Twitch kullanıcılarını neyin motive ettiğini, Twitch kullanıcılarının kişilik özelliklerini ve Twitch kullanım motivasyonlarının karanlık kişilik özellikleri tarafından nasıl etkilendiğini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, Twitch kullanım motivasyonlarını, kullanıcılarının karanlık kişilik özelliklerini ve özelliklerin etkilerini araştırmıştır. Bilgi Arayışı, Sanal Topluluk Hissi, Kaçınma, Sosyalleşme, Bağımlılık ve Tanınma arayışı, Twitch kullanım motivasyonları olarak karşımıza çıkmaktadır ve bu motivasyonlar Narsisizm, Psikopati ve Makyavelizm tarafından etkilenebilir. Trolleme, düşük karanlık kişilik özelliklerine sahip Twitch kullanıcıları için negatif bir motivasyon olsa da yüksek karanlık kişilik özelliklerine sahip kullanıcılar için bir motivasyon olmayıp, yapmaktan haberdar olmadıkları bir davranış olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer biri Twitch'i trolleme motivasyonlarıyla kullanıyorsa, bağış yapma, abone olma ve Twitch'te uzun saatler harcama olasılıkları daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
With the emergence of social networking platforms, video content consumption or creation has become a part of today's people's everyday lives. With the growth of the online gaming industry, Twitch has become one of the most popular live streaming platforms, where streamers share live videos and communicate with viewers through chat. Twitch brings people together as a social networking platform and provides a market for marketers, gaming companies, and developers. However, it has also created a suitable environment for trolls and toxic behaviors. Due to these opportunities and risks, this study aims to investigate the motivational drivers of Twitch usage, the personality traits of Twitch users, and how Twitch usage motivators are affected by dark personality traits. Results of this study have shown the motivators of Twitch usage, the dark personality traits of Twitch users, and how these motivations are affected by the dark personality traits. Information Seeking, Sense of Virtual Community, Evasion, Socializing and Networking, Addiction and Dependency, and Recognition are motivators of Twitch usage, and these motivations can be affected by Narcissism, Psychopathy, and Machiavellianism. While trolling is a negative motivation for Twitch users with low dark personality traits but for users with high dark personality traits Trolling is not a motivator; it is a behavior that they are not aware of doing. However, if someone uses Twitch with trolling motivations, they are less likely to donate, subscribe, and spend long hours on Twitch.