Primer perkütan koroner girişim uygulanmış ST yükselmeli miyokard enfarktüsünde sol ventrikül diyastolik disfonksiyonunun değerlendirilmesinde sol atriyal ekokardiyografik parametrelerin rolünün araştırılması
Investigation of the role of left atrial echocardiographic parameters in the evaluation of left ventricular diastolic dysfunction in ST elevation myocardial infarction who underwent primary percutaneous coronary intervention
- Tez No: 556235
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
AMAÇ: ST yükselmeli miyokard enfarktüsünde (STEMI) sol venrikülde hem sistolik hemde diyastolik fonksiyonlarda bozulma meydana gelir. Ortaya çıkan sol ventrikül diyastolik disfonksiyonu kötü prognozla ilişkilidir. Diyastolik disfonksiyonun sol atriyum üzerinde de bir takım etkileri vardır. Bu çalışmadaki amacımız STEMI hastalarında diyastolik disfonksiyonun, sol atriyuma (SA) etkilerini eski ve yeni ekokardiyografik parametreleri kullanarak belirlemektir. METOD: Çalışmamız primer perkütan koroner grişim uygulanmış 58 STEMI (27 anterior, 31 inferior) hastası ve kontrol grubu olarak 23 sağlıklı birey içermektedir. Hastalardan (MI'nın 48. saatinde) ve kontrol grubundan ekokardiyografi kayıtları ve kan örnekleri alındı. Mitral akım velositeleri (E, A, E/A oranı), mitral anüler velositeler (E',A'), SA volümler hesaplandı. SA ejeksiyon gücü; 0.5 x 1.06 x mitral anülus alanı x (tepe A hızı)2 formülü ile hesaplandı. Kaydedilen görüntülerden EchoPAC PC'08 yazılımı yardımıyla SA strain değerleri belirlendi. Plazma BNP seviyeleri daha önceden alınmış ve santrifüj edilerek saklanmış kanlardan immünoassay (Simens Advia Centaur BNP Australia) yöntemiyle ölçüldü. BULGULAR: Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında MI grubunda ölçülen plazma BNP seviyesinin (330,[1075] e karşı 7,[14], p:0.001 ), E/E' oranı ortalamalarının (13.4 ± 3.5' e karşı 10.6 ± 1.5 p:0.001), tüm sol atriyal volüm ortalamalarının [ SAvol maks (50.1 ± 17.4 e karşı 39.3 ± 0.2, p:0.011), SAvol min (25.2 ± 10.7 e karşı 15.6 ± 5.4, p:0.001), SAvol p (33.9 ± 12.9 e karşı 24.9 ± 7.6, p:0.003), SAvol rez (26.1 ± 8.7 e karşı 21.7 ± 5.3, p:0.015)] daha yüksek olduğunu saptadık. MI hastalarının SAstrain ortalamaları azalmıştı (22.7 ± 8.9' e karşı 31.8 ± 8.2 p:0.001). SAEG miyokard enfarktüsü geçirmiş hastalarda artmış olarak bulundu (13.4 ± 6.7' e karşı 7.3 ± 3.0 p:0.001) Yapılan analizler sonucu SAEG ile BNP (r:0.383 p:0.001) ve E/E' (r:0.473 p:0.001) arasında orta, A dalga velositesi (r:0.731 p:0.001) arasında güçlü korelasyon bulunmuştur; bununla birlikte SAEG ile E/A oranı (r:-0.419 p:0.001) ve EF (r:-0.339 p:0.003) arasında orta negatif korelasyon bulunmuştur. SAstrain ile SAEG (r:-0.200 p:0.083) arasında anlamlı bir korelasyon bulunamamıştır. SONUÇ: STEMI hastalarında, diyastolik disfonksiyonun belirlenmesinde, sol atriyumun eski ve yeni ekokardiyografik parametreler ile hem fonksiyonel hemde morfolojik olarak değerlendirilmesinden faydalanabiliriz. Diyastolik disfonksiyonda artmış dolum basınçlarının, sol atriyum üzerine etkilerini gösteren bu parametreler kabul görmüş diğer parametreler gibi gelecekte prognoz açısından bize yol gösterebilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In ST elevation myocardial infarction (STEMI), both systolic and diastolic dysfunction occur in the left ventricle. The resulting left ventricular diastolic dysfunction is associated with poor prognosis. Diastolic dysfunction also has some effects on the left atrium. The aim of this study was to determine the effects of diastolic dysfunction on left atrium (LA) by using old and new echocardiographic parameters in STEMI patients. METHODS: Our study included 58 STEMI (27 anterior, 31 inferior) patients who underwent primary percutaneous coronary intervention and 23 healthy individuals as control group. Echocardiography and blood samples were obtained from patients (within 48th hour of MI) and control group. Mitral flow velocities (E, A, E / A ratio), mitral annular velocytes (E ', A') and LA volumes were calculated. LA ejection force (LAEF)was calculated by the formula; 0.5 x 1.06 x the area of mitral annulus x (square of peak A rate) . From the recorded images, LA strain values were determined with the help of EchoPAC PC'08 software. Plasma BNP levels were measured by immunoassay (Simens Advia Centaur BNP Australia) from previously collected and centrifuged stored blood. RESULTS: When compared with the control group the median BNP level (330, [1075] versus 7, [14], p: 0.001), mean E/E' ratio (13.4 ± 3.5 vs. 10.6 ± 1.5 p: 0.001). all left atrial volume averages [LAvol max (50.1 ± 17.4 vs. 39.3 ± 0.2, p: 0.011), LAvol min (25.2 ± 10.7 vs 15.6 ± 5.4, p: 0.001), LAvol p (33.9 ± 12.9 versus 24.9 ± 7.6, p: 0.003), LAvol rez (26.1 ± 8.7 vs 21.7 ± 5.3, p: 0.015)] of the MI group were higher. The mean LA strain of MI patients was decreased (22.7 ± 8.9 vs. 31.8 ± 8.2 p: 0.001). LAEF was found to be increased in patients with myocardial infarction (13.4 ± 6.7 vs 7.3 ± 3.0 p: 0.001). As a result of the analysis,there were moderate correlation between LAEF and BNP (r: 0.383 p: 0.001) and E / E '(r: 0.473 p: 0.001), a strong correlation between LAEF and A wave velocity (r: 0.731 p: 0.001); however, there was a moderate negative correlation between LAEF and E / A ratio (r: -0.419 p: 0.001) and EF (r: -0.339 p: 0.003). There was no significant correlation between LA strain and LAEF (r: -0.200 p: 0.083). CONCLUSION: We can use functional and morphological evaluation of left atrium with old and new echocardiographic parameters in the determination of diastolic dysfunction in STEMI patients. These parameters, which show the effects of increased filling pressures on left atrium in diastolic dysfunction, may guide us in terms of prognosis in the future as well as other accepted parameters.