Ergenlerde beden imgesi ile psikolojik sağlamlık ve mutluluk düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between body images, levels of psychological resilience and happiness of adolescents
  1. Tez No: 556234
  2. Yazar: PERİHAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN ÇİFTÇİ ARIDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, 14- 18 yaş aralığındaki ergenlerde beden imgesi ile psikolojik sağlamlık ve mutluluk düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını tespit etmek ve beden imgesi, mutluluk ve psikolojik sağlamlık düzeylerini çeşitli demografik değişkenler açısından incelemektir. Araştırma evreni, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili, Avcılar içesi, Avcılar Sabancı 50. Yıl Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören ergenlerden meydana gelmiştir. Araştırmanın örneklemi ise, evrenden basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen 400 öğrenciden meydana gelmiştir. Verileri toplamada, Vücut Algısı Ölçeği (VAÖ), Oxford Mutluluk Ölçeği (OMÖ), Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ) ve araştırmacının hazırladığı Kişisel Bilgi Formu (KBF) kullanılmıştır. Veriler SPSS21 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma verileri parametrik istatistik olan ANOVA (Tek Yönlü Varyans Analizi), Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu, Basit ve Çoklu Regresyon Analizi ve Bağımsız Örneklem t Testi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, ergenlerde beden imgesi ile psikolojik sağlamlık ve mutluluk düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Bunun yanı sıra, ergenlerde psikolojik sağlamlık ve mutluluk düzeyleri arasında da anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Gelir düzeyi ve cinsiyetin; ergenlerin beden imgesi, mutluluk ve psikolojik sağlamlık düzeyleri üzerinde anlamlı farklılıklar oluşturduğu görülmektedir. Yaş ve sınıf seviyesinin ise sadece ergenlerin mutluluk düzeyleri üzerinde anlamlı farklılık oluşturduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra, öğrenim görülen alan, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, kardeşler içerisindeki sıra ve kardeş sayısının ise beden imgesi, mutluluk ve psikolojik sağlamlık düzeyi üzerinde anlamlı bir farklılık oluşturmadığı görülmektedir. Elde edilen bulgular, eğitimciler, psikolojik danışmanlar ve ruh sağlığı alanında çalışanlar açısından ele alınıp tartışılmış ve birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine adolescents between 14-18 ages and their relationship with their body images, levels of psychological resilience and happiness and to investigate body image, level of psychological resilience and happiness of adolescents in terms of variables. The study universe consists of adolescents attending Avcılar Sabancı 50. Yıl Anatolian High School, in Avcılar district of İstanbul province in 2018-2019 academic year. The sample of the study was a total of 400 students who were selected by simple random sampling method. In order to collect required data; Body Cathexis Scale, (BCS), Oxford Happiness Quetionare (OHQ), Brief Resilience Scale- Short Form (BRS-SF) and Personal Information Form (PIF) which formed by researcher were used. The collected data has been analyzed with the use of SPSS 2100 packet program. In the research, ANOVA (One Way Analysis of Variance) and Pearson Moments Multiplication Correlation, Simple and Multiple Regression Analysis and Independent Sample t Test have been used for analysis. In the research, the relationship between body image, the level of psychological resilience and of happiness have been examined. Moreover, it was seen that adolescents had significant relationships between body image, happiness and psychological resilience levels. Moreover, it was seen that adolescents had significant relationships between psychological resilience and happiness levels. Income rate and gender plays a significant role on body image, happiness and psychological resilience levels of adolescents. With age and grade, happiness levels of adolescents are also significantly different. Moreover, educational field, mother's educational level, father's educational level, order in comparison to other siblings and number of siblings have no significant influence on body image, happiness and psychological resilience levels. The findings have been discussed by educators, psychological counselors and mental health workers who have also given advice.