Dışkapı SUAM''a başvuran üreme çağındaki kadınlarda menstruasyon düzensizliklerinin sık görülen psikiyatrik hastalıklarla ilişkisinin değerlendirilmesi
Reproduction to Dişkapi SUAM' menstruation in women age often irregularities the relationship between psychiatric diseases evaluation
  1. Tez No: 556236
  2. Yazar: DENİZ GÜRKAN
  3. Danışmanlar: UZMAN ÖZLEM SUVAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: Menstrüel siklus kadınları biyopsikososyal açıdan etkileyen önemli bir yaşam sürecidir. Çalışmamızda üreme çağındaki kadınlarda, sosyodemografik veriler ile adet düzensizliği, depresyon, anksiyete bozukluğu, premenstrüel sendrom (PMS) ve obsesif kompulsif bozukluk (OKB) arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktayız. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza SBÜ Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt SUAM'de Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 18-49 yaş arası 363 hasta alındı. İlk görüşmede, tüm katılımcılara yüz yüze görüşme tekniği ile sosyodemografik veri formu, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve Maudsley Obsesif Kompulsif Envanteri ile ilgili sorular içeren bir anket uygulandı. Psikiyatrik hastalıklar açısından riskli bulunan hastalar psikiyatri polikliniğine yönlendirildi. Verilerin analizi için SPSS 23 programı kullanılmıştır. BULGULAR: 18-49 yaş aralığında (ortalaması 32,42±9,44) olan 363 kadınla yapılan çalışmamızda; menstrual düzensizliği olan kadınların depresyon, anksiyete bozukluğu ve OKB ölçek skorları anlamlı derecede yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Menstrual cycle is an important life process affecting women biopsychosocially. In this study, we aimed to investigate the relationship between sociodemographic data and menstrual irregularity, depression, anxiety disorder, premenstrual syndrome (PMS) and obsessive compulsive disorder (OCD) in reproductive age women. Material and methods: The study included 363 patients aged 18-49 years who applied to Family Medicine outpatient clinic in SBU Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt SUAM. In the first interview, a questionnaire, which included questions about sociodemographic data form, Beck Depression inventory, Beck Anxiety inventory and Maudsley Obsessive Compulsive inventory, were applied to all participants by face to face interview technique. The data were evaluated with SPSS 23 program. Results: In our study with 363 women aged 18-49 years (mean 32.42 ± 9.44); depression, anxiety disorder and OCD scale scores were significantly higher in women with menstrual disorder.