Mesafeli sözleşmeler
Distance contracts
- Tez No: 556273
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN İŞGÜZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Teknoloji ve ticaret çağında, sözleşmeler hukuku geleneksel hukuki müesseselerden farklılaşan sözleşmeleri kapsar şekilde uyumlaştırılmalıdır. Tüketicilerin ortaya çıkan bu ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, sözleşmeler hukukunun müesseseleri geleneksel anlayış kalıplarının ötesine genişletilmelidir. Mesafeli sözleşmelerde tüketicinin korunması tüketiciler ve girişimciler arasındaki dengeyi sağlama çabasından ileri gelmektedir. Mesafeli sözleşmeler bu amacı sadece taraflar arasındaki bilgi farklılığını kapatarak değil aynı zamanda tüketicilere cayma hakkı tanıyarak da gerçekleştirmeye hizmet etmektedir. Bu çabaların nihai amacının tüketicilerin tereddüt etmeden dayanabileceği bir alışveriş modeli oluşturarak ticareti geliştirmek olduğu da ifade edilebilir. Tezin ilk bölümü, mesafeli sözleşmelerin hukuki niteliğini karşılaştırmalı bir yaklaşımla incelemektedir. İkinci kısım ise mesafeli sözleşmelerin unsurlarını ve kurulması konularını içermektedir. Son bölümde, mesafeli sözleşmelerle ilgili bilgilendirme yükümlülükleri ve borçların sona ermesi değerlendirilmektedir. Sözleşme kaynaklı borçların ifası ve tüketicinin cayma hakkına ilişkin tartışmalar ve değerlendirmeler tezin son bölümünde bulunabilir.
Özet (Çeviri)
In an era of technology and commerce, contract law should be adapted to embrace the contracts diverging from the conventional legal concepts. In order to meet such emerging needs of consumers, legal concepts of contract law should be stretched beyond the limits of conservative understandings. Consumer protection pertaining to distance contracts stems from the endeavor to establish an equilibrium between consumers and traders. Distance contracts serves such purpose not only by filling the knowledge gap between the parties but also granting consumers the right of withdrawal. It can also be said that the ultimate aim of such endeavors is to foster commerce by creating a transactional model on which consumers could rely without hesitation. The first part of the thesis elaborates on the legal nature of distance contracts by using a comparative approach. The second part includes the elements of distance contracts and the formation of the contract. In the final part, information requirements and extinction of obligations concerning distance contracts are evaluated. Discussions and evaluations regarding performance of contractual obligations and consumer's right of withdrawal can be found in the final part of the thesis.